
Задължителните държавни зрелостни изпити догодина да бъдат на 19 и 22 май. Това предвижда коригиран след обществено обсъждане нов график за учебното време, който предстои да бъде одобрен от министъра на образованието и науката Меглена Кунева, съобщават от МОН.
Отчетени са притесненията на учители и директори за предварително запазени дати за абитуриентски балове или за по-дълги ваканции и недостатъчно време за усвояване на учебния материал.
Едновременно с държавните зрелостни изпити, както и досега, ще се проведе и националното външно оценяване по български език и математика за VII клас.
Нов момент е сливането на пролетната и великденската ваканция - от 8 до 17 април 2017 г. за учениците от I - XI клас и от 13 до 17 април за XII клас.
Заради изборите за президент на 6 ноември 2016 г. есенната ваканция намалява с един ден - от 29 октомври до 1 ноември 2016 г. включително.
Коледната ваканция ще е от 24 декември 2016 г. до 4 януари 2017 г., а зимната - от 4 до 8 февруари 2017 г. за учениците до X клас и от 4 до 6 февруари 2017 г. за зрелостниците.
Пълният проект за графика на учебното време за 2016/2017 г. е публикуван на страницата на МОН. 143 проекта за нови учебници за I и V клас внесоха за 27 издателства в МОН за оценка. Определен е и графикът за изпитите е ваканциите.
Новите учебници ще влязат в сила за учебна година 2017-2018, съобщи председателят на организационната комисия в МОН Грета Ганчева.
През идната учебна година учениците от 5 клас ще учат само по един нов учебник - по "История и цивилизации", за който процедурата по оценяване беше открита по-рано.
В момента учебникът се оценява за пригодност от учителите, които преподават предмета в 5 и 7 клас, като се оценката да е готова до 26 август. След нея трябва бързо да се сключат договори, да бъде определен тиражът и учебниците да бъдат разпространени в училищата, съгласно изборът на учителите.
По останалите предмети за следващата година ще бъдат оценявани 58 проекта за 1 клас, а за 5 клас - 85. Процедурата ще оценява и ако има внесени електронни варианти, като за всеки учебен предмет ще бъде определена комисия, поясни Грета Ганчева.
Водещото в оценката ще бъде дали учебниците и учебните комплекти отговарят на учебните програми. Възможно е ако има много учебници, които отговарят на изискванията всички те да бъдат оценени и одобрени, както от експертите в МОН, така и от последващата оценка за пригодност на учителите, която за първи път се въвежда с новия закон.