С президента на Турция Реджеп Таип Ердоган обсъждахме мигрантската криза. Предстоят ни изключително трудни месеци, но се надявам заедно с воля от ЕС и Турция да намерим изход. Ние можем да решим проблема още днес само за България, но аз не искам да е за сметка на Гърция или други европейски страни. Ние сме солидарни, призовавам за същото и страните от Вишеградската четворка. Убеден съм, че всички заедно можем да се справим. Искам европейско единство и защита на суверените на всяка европейска държава. Аз съм убеден, че Европа и Турция ще дадат много по-голяма стабилност заедно в региона. Благодаря за изразената подкрепа от страна на Турция и готовността им да намалят натиска и товара на България, това обяви премиерът на България Бойко Борисов. това стана след срещата му с държавния грава на южната ни съседка в Истанбул.Няма да приема вариант България да е буфера между Турция и Европа. Искам европейско единство и защита на суверените на всяка държава, не за сметка на Турция.
Това заяви премиерът Бойко Борисов след среща с турския си колега Бинали Йълдъръм.

Българският министър председател е в Истанбул по негова покана и двамата обсъдиха мигрантската криза в Европа и нейното отражение върху държавите, поставени на най-голям натиск, съобщи правителствената информационна служба.

„Въпреки натиска от нелегални мигранти, етническият мир в страната ни е стабилен. Представители на различните етнически общности присъстват на всички нива в управлението на страната, а правителството периодично отпуска значителни суми за възстановяване на обредни домове и храмове на всички изповедания, за развитие на пътната и социална инфраструктура навсякъде в страната. Това допринася за равнопоставеното развитие на всички региони”, е заяви Борисов по време на срещата.

След нея той коментира пред журналисти, че въпреки срещата и прекрасните взаимоотношения между България и Турция в никакъв случай не е станал по-спокоен.

"Благодаря на турския си колега, че поеха ангажимент и ще направят всичко, за да се намали миграционният натиск върху България. А и сега негласно го правят. В момента това, което правят колегите, е да препятстват нова над двумилионна вълна от областта на Алепо", добави Борисов, цитиран от "Фокус".

Той добави, че в Европа трябва да се направи ясна оценка, докога Турция ще успява да спира мигрантите, ако приетото споразумение с ЕС не влезе в сила.

"Така че имам доста послания, които да споделя с колегите. За да бъда точен, съм си ги записал, защото България и Гърция са първите изключително уязвими държави. Става дума за истинска европейска солидарност, солидарност и с нашите съседи", подчерта премиерът.

По думите му предстоят изключително трудни месеци, но той изрази надежда, че с воля от ЕС и Турция ще се намери изход от този застой.

"Не искаме да решим проблема само на България за сметка на Гърция. Ние сме солидарни. Можем да го решим. Аз съм убеден, че Европа и Турция ще дадат много по-голяма стабилност заедно в региона", каза още Борисов.

От своя страна Йълдъръм заяви, че с Борисов винаги обсъждат въпросите, които ги вълнуват и незабавно предприемат стъпки.

"Обсъдихме в подробности с приятеля ми Бойко Борисов всички отношения, които засягат двете страни. Турция и България са не само две съседни страни, но са и приятелски държави и много добри съюзници. Двустранните ни отношения се разгръщат с всеки изминал ден. Работим съвместно в сътрудничество в НАТО и други организации. Работим в солидарност в редица регионални организации", допълни турският премиер.

По думите му тези техни близки отношения се отразяват положително и на отношенията с ЕС. Той посочи кризата в Сирия и това, че Турция приютява над 3 млн. мигранти. Посрещаме всичките им нужди, защото това е в традицията ни - да оказваме помощ на тези, които са в нужда, подчерта Йълдъръм.