Залива ни нова мигрантска вълна от над 2 мулиона души. Това заяви премиерът Бойко Борисов след церемонията по освещаване на нов храм в сливенското село Мечкарево. Той предупреди, че Турция вече се задъхва . „Предадох на канцлера Меркел, това за което разговаряхме с президента Ердаган и премиера. На границата със Сирия се води война. Разрушенията са страховити. Но в същото време някои страни, особено от Вишеградската четворка, са категорични, че няма да приемат мигранти.
"Ние също искаме да запазим принципите на влизане в ЕС само през официалните КПП-та само след сериозни проверки“, заяви премиерът Борисов. Той припомни, че политиката на ЕС е такава, че ние не можем да връщаме мигранти. „Всеки, който почука на вратата, ние сме длъжни да го приемем“, каза Бойко Борисов. Министър-председателят коментира, че някои все още са склонни да подценяват проблема. „Икономиката на Турция, проблемите, които имаха след преврата, поставят страната в много трудно положение. Те изнемогват да издържат три милиона мигранти. До октомври и двете страни - и Турция и ЕС, трябва положат усилия да намерят стъпки споразумението да продължи да действа“, подчерта Борисов. Той допълни, че натискът след преврата в Турция е бил преодолян,
Надявам се заплахите и твърдият тон да отстъпят на дипломацията“, заяви пред журналисти премиерът Бойко Борисов по повод проведената среща в Берлин с федералния канцлер Ангела Меркел, както и с министър-председателите на Хърватия, Словения и Австрия.
„Европейският съюз и Турция трябва да положат огромни усилия, но да действа до октомври споразумението и да се намерят стъпки, по които то да продължи да действа и след това. Защото хубаво или лошо, то към момента работи. Европа и Турция трябва взаимно да разберат проблемите“, допълни министър-председателят. По думите му, членството на Турция веднага в ЕС не може да стане, но облекчаване на визовия режим за бизнеса, за държавните служители, като стъпка, може да започне.
Премиерът посочи, че помощта, която приемаме е вид солидарност. „Ние имаме близо 13 млрд. лв. във фискалния резерв. Възложил съм на финансовия и военния министър да мислят наличната ни сухопътна армия да се използва по-рационално особено по гръцката граница“, допълни министър-председателят, който призова гръцката страна също да спазва споразумението.
„Ние искаме ЕС да спазва своите ангажименти. Не трябва да забравяме, че европейската солидарност и кохезионните фондове не са само в парите, които се дават“, заяви премиерът. Той допълни, че е заявил категоричната българска позиция, че няма да приемем мигранти, връщани от Австрия, Унгария, Германия при положение, че няма споразумение и реадмисия към Турция. „Където трябва категоричност ние сме я заявили и в същото време този тон и тези ултимативни тези от една или друга държава не работят за обединена Европа. Надявам се да се намери разумният тон и в диалог да се направят следващите стъпки“, посочи министър-председателят. Той отбеляза, че отдавна подкрепя създаването на обща европейска прокуратура, обща армия, обща гранична полиция. „Убеден съм, че при една обща структура ще се спестят пари и ще станат по-рационални“, допълни премиерът. Той още веднъж подчерта, че без мир в Сирия и в арабския свят няма шанс да бъде решен въпросът с бежанските вълни.
Министър- председателят присъства на освещаването на новопостроената църква „Св.Ап. Петър и Павел” в с. Мечкарево, община Сливен. Строежът е започнал през 2006 г. и е завършен през 2016 г. Средствата, вложени в изграждането са от дарители и Дирекцията по вероизповеданията към МС.