
11 експертни центъра по редки болести са създадени в България, като 6 от тях ще бъдат част от европейската референтна мрежа, информира радио Пловдив.
Това каза при откриването на 7-та национална конференция за редки болести и лекаства сираци в Пловдив д-р Ирина Ковачева от Здравното министерство.
Експертите центрове се намират в големите университетски болници в София, Варна, Пловдив и Плевен. Четири от тях са ориентирани в специалностите хематология, неврология, ендокринология и метаболитни заболявания, предстои разкриването и на център за редки кожни болести.
Центровете от референтната мрежа ще бъдат задължени да предоставят на пациентите си същото качествено лечение каквото се прилага и в останалите центрове в ЕС, което ще е добре за българските болни, допълни проф. Румен Стефанов, директор на Института по редки болести.
Той посочи, че в националния списък за редки болести до момента са включени около 130 заболявания, но все още не може да се каже точния брой на болните българи.
По методика за данни на СЗО те са приблизително 400 хиляди души, но вероятно след като заработи националният регистър цифрата ще е по голяма, уточни проф. Стефанов.
Според Владимир Томов – председател на Националния алианс на хората с редки болести, най-важното е хората с редки болести да получават комплексно обгрижване, като се започне от точната и на време поставена диагноза, мине се през нужната терапия и се стигне до рехабилитацията и социалната адаптация. Той отчете, че през последните години се върви в положителна посока и направените промени са в полза на болните.
Конференцията бе открита от д-р Даниела Дариткова, председател на Комисията по здравеопазване в Парламента.