Скандал с българско участие  се заформя около избора на генерален секретар на  ООН. Унгария, Латвия и Хърватия, с подкрепата на Германия, смятат да номинират еврокомисарката Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН.

Тази информация съобщи в Туитър Талал Ал-Хадж, шеф на бюрото на телевизия "Ал-Арабия" към Обединените нации. Ал-Хадж е иракски журналист с дългогодишен опит и поредица награди, работил е за СиЕнЕн и "Ал Джазира".
Слухът за номинацията на Кристалина Георгиева се носи от петък и из коридорите на властта, но никой не иска да го потвърди, показа проверка на Епицентър.бг.
Единствено премиерът Борисов може да заяви, дали това е вярно или не, отговориха правителствени източници. Самият Борисов отказва коментар по тази тема.
В същото време медиите вече са залети с информация, че във вторник правителството ще издигне кандидатурата на Кристалина Георгиева за шеф на ООН.

Осведомени подчертаха пред Епицентър.бг, че правителството е подложено на огромен външен натиск да издигне кандидатурата на еврокомисарката, въпреки волята на премиера и решението на кабинета. Ако това наистина се превърне във факт, то ще е звучен шамар за България и българското правителство и лично за премиера Бойко Борисов, който ще трябва да обяснява защо му се налага да промени позицията си.
След последното гласуване за генерален секретар в петък вечер, в което водещ бе португалецът Антонио Гутереш, а българската кандидатка Ирина Бокова е пета, журналистът  Ал-Хадж пусна следното съобщение в социалната мрежа:
 Кристалина Георгиева, въпреки че е българка, ще бъде номинирана след няколко дни за главен секретар на ООН от Унгария, Латвия, Хърватия, с германска подкрепа"
В следващ туит той пояснява, че ако бъде номинирана от три източноевропейски държави, Георгиева ще бъде кандидат на дясната европейска партия ЕНП. И добавя, че планът за нейната номинация е бил финализиран по време на странични разговори на последната среща на Г20.
Според осведомени източници, такава кандидатура е възможна на този етап. Такива слухове имало и в централата на ООН в Ню Йорк, твърди източникът.
 Шансовете на Ирина Бокова – официалният кандидат на България за генерален секретар на ООН, изглеждат изчерпани след резултатите от четвъртото неофициално гласуване в Съвета за сигурност и коментарите на британски дипломат и агенция "Ройтерс".

 Според разпространяваната в навечерието на поредния вот интрига  Унгария, Хърватия и Латвия ще издигнат заедно кандидатурата на Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН. Подобна стъпка би била безпрецедентен случай в историята на международната организация. Процедурата на ООН обаче не изключва внасянето на нови имена.
Ирина Бокова завърши на пета позиция четвъртия пореден вот в Съвета за сигурност на ООН в Ню Йорк в петък. Въпреки че слиза две места надолу, генералната директорка на ЮНЕСКО продължава да е най-добре представилият се кандидат сред жените.
Седем са гласували за Бокова, пет - против, а 3 бюлетини са без мнение.
Бившият португалски премиер Антониу Гутериш е първи за четвърти пореден път. Въпреки това срещу него продължава да има два гласа против, един от които със сигурност е на страна с право на вето. В противен случай с 12 гласа за той би бил избран автоматично за генерален секретар. Гутериш е получил един глас "без мнение".
Втори при четвъртия вот е външният министър на Словакия Мирослав Лайчак. Такова бе класирането му и при предишното гласуване. Сега той има 10 гласа в подкрепа, 4 против и 1 въздържал се.Третото си място от предния вот запазва и сръбският първи дипломат Вук Йеремич, който на предното гласуване бе изравнен с Бокова.
Четвърти е представителят на Македония Сърджан Керим. Като изключим Гутериш, всички в петицата са представители на Източна Европа.
Неин ред е да вземе ръководството на ООН според ротационния принцип.
От шесто до 10 място се нареждат бившият словенски президент Данило Тюрк, аржентинката Сусана Малкора, новозеландката Хелън Кларк, костариканката Кристияна Фигерес и молдовката Наталия Герман.
Двете кандидатки на последните места вече твърдо са в групата на аутсайдерите и не е ясно защо упорстват и не се отказват.
"Граждански организации и почти една трета от 193 членове на Общото събрание на ООН, предвождани от Колумбия, водят кампания за избиране на първата жена генерален секретар. Но надеждите жена да оглави ООН изглежда се изпариха", пише "Ройтерс".
Следващото гласуване в Съвета за сигурност ще е на 26 септември.