Юбилейната "Сцена на кръстопът" се превърна в празник за публиката под тепетата. С 20 вълнуващи спектакли, три от които премиерни, и повече от 10 съпътстващи събития - концерти, уъркшоп, представяне на книги, изложби, улични представления фестивалът пое към своето 21-о издание през 2017 г.
Всички събития, подчинени на мотото "Театърът: Безкрая", преминаха при непозорано висок зрителски интерес. За поредна година Есенният международен театрален фестивал "Сцена на кръстопът" затвърди позициите си на едно от най-значимите и ярки събития в сферата на културата, важна част от Календара на културните прояви на Община Пловдив. Фестивалната програма показа най-доброто от българската театрална сцена.
Зрителите се насладиха на изпълненията на три международни трупи - театралната компания "Лусия Миранда" от Испания представи "Какво да правим с бабата",Националният академичен театър на Лвов,Украйна гостува с "Три любовни истории на Айсидора Дънкан, а Театралната трупа The Festival Players от английския град Стратфорд на Ейвън - "Хамлет".Сред паметните акценти на тазгодишното фестивално издание се открояват една дузина заглавия, сред които могат да се посочат трите спектакъла на Народния театър "Иван Вазов" "Ничия земя", "Синята птица","Лунатици","Рейс" на Сатиричния театър,"Бел ами" на Малък градкски театър зад канала,"Госпожица Юлия" на Театър 199.
Силен акцент бе и студентското представление "Ателие" на абсолвентите на проф. Стефан Данаилов в НАТФИЗ. Учредителят и артдиректор на "Сцената" развълнува до сълзи многобройните си почитатели и приятели с церемонията по предаване щафетата от завършилите студенти на младите хора, които ще прекрачат прага на Академията тази есен.
Главният спонсор на „Сцена на кръстопът” инж. Димитър Георгиев бе удостоен с титлата „Почетен гражданин на Пловдив” преди закриващото представление на фестивала.
За мен е огромна чест да Ви връча това отличие, този празник се случва благодарени на хора като вас, които неизменно допринасят за културата на Пловдив. Виждам, че на всички плакати и афиши изписват, че сте главен спонсор. Позволете ми да не харесам тази дума, а да използвам нашата си дума - спомоществовател, която носи духа и магията, енергията и кипежа на Възраждането. В днешните нелеки времена дал Господ общественици, но възрожденци малко. Моето скромно „да“, с което подкрепих и аз, и моите колеги в Общинския съвет предложението за обявяването Ви за почетен гражданин на Пловдив, е една малка форма на нашата признателност за всичко, което правите за културата на града. Бъдете здрав, бъдете все така успешен, целеустремен и приятел на културата, каза в своето слово председателят Савина Петкова.
После връчи почетната грамота и постави лентата на инж. Георгиев.
Благодаря на инициативния комитет, който ме номинира, на кмета Иван Тотев, на общинските съветници, подкрепили предложението. През 1992 г. в офиса ми дойде един човек, който ме покани да стана спонсор на едни музикално-поетични вечери. Първоначално го погледнах учудено, но той успя да ме убеди. Да аплодираме този човек Димитър Малашинов. Дарявам средства за култура и образование, защото вярвам, че това ще помогне за едно по-добро бъдеще на България, но и защото по този начин и бизнесът ми ще има по-добро бъдеще. Призовавам всички, които имат възможност, да помагат, каза Димитър Георгиев. После призова на сцената един от „виновниците” Пловдив да има своя фестивал „Сцена на кръстопът” – Спас Гърневски, който бе и един от инициаторите Георгиев да бъде обявен за почетен гражданин.
Бившият кмет се върна назад в годините и сподели как две минути са били достатъчни, за да подкрепи инициативата на проф Стефан Данаилов.
Дойде при мен в кабинета. Казах му, че имам точно две минути. Той сподели, че кметът на Плевен – негов съпартиец, е отхвърлил идеята за театрален фестивал. После започна да ми описва проекта. Отсекох – щом вие сте се захванал, ще стане хубаво. Обърнах се към зам.-кмета Анастас Бадев, който се беше запознал с идеята на Стефан Данаилов и той потвърди, че проектът е добър. Няма да ги забравя тези две минути, горд съм, че Бог ми ги даде. Имало е смисъл и пълните салони днес – 20 години по-късно, го потвърждават, каза Гърневски.
След официалната част на сцената излязоха актьорите от театър „София”, които по изключителен начин закриха фестивала с премиерния спектакъл „Анна Каренина”.