Посланикът на Чешката република в Република България инж. Душан Щраух и председателят на Българската стопанско камара Божидар Данев откриха официално днес 72-ото издание на Пловдивския технически панаир. В него участват над 600 фирми от 33 държави. На церемоният присъстваха областният управител на Пловдив Здравко Димитров, кметът на града Иван Тотев, митрополит Николай, изпълнителният директор на панаира Георги Гергов, министърът на замеделието и храните Десислава Танева, народни представители, общински съветници, бизнесмени.
Авангардни автомобили от най-висок клас, съчетаващи върхови технологии и футуристичен дизайн, са експонирани в Смарт палата, която се прави за първи път в Международния технически панаир. Деловият форум ще се проведе от 26 септември до 1 октомври в Пловдив с участието на компании от 33 държави и страна партньор Чехия.
Една от новите прояви на ЕСЕН 2016 е в палата 2 и се организира под надслов “be smart….”. В нея са представени иновативни автомобилни решения, финансов инженеринг, модерни подходи за мениджмънт и хайтех разработки. Атрактивната колекция включва демо модели на водещи автомобилни марки.
Лифтинг за коли, повредени от градушка, демонстрира българска фирма. Използват се специални инструменти и технология за изправяне на вдлъбнатини без боядисване, обясняват от фирмата. Интересен хайтех експонат е и самобалансиращият се електрически скутер, който се управлява с движения на тялото.
Така посетителите на Есенния панаир ще се срещнат с технологиите на ХХІ век и с идеи за бъдещето. Един от тях ще получи наградата, осигурена от Международен панаир Пловдив – Smart Fortwo. Той е икономичен и красив, снабден с навигационна система и много други екстри.
На 72-ия Международен технически панаир доминира бизнесът от последно поколение. Той се откроява и в другите нови инициативи, ориентирани към символите на Четвъртата индустриална революция – роботи, автоматизация, дигитализация, комуникации, 3D, виртуална действителност.
Дрон шоу е голямата атракция на „Робохайтех“. Изложителите представят роботи за индустрията и бита, манипулатори, роботизирани и автоматизирани системи, научни разработки и методи за обучение. Всеки ден ще има демонстрации с летящи роботи и автомодели, тренинг на компютърни симулатори и курсове за оператори на безпилотни летателни апарати. Любознателните посетители ще научат как мобилните роботи се използват за наблюдение, фото и видео заснемане, прецизно земеделие, пожарна безопасност, защита на населението, търсене и спасяване на хора.
Новост е и СтартЪп зоната за млади изобретатели и предприемачи. Международен панаир Пловдив им предоставя щанд, за да покажат своите изделия на най-престижната технологична среща на Балканите. Участват студенти от техническите университети в Пловдив и Варна.
За първи път се обособява секция за агротехника в изложбата „Машиностроене“. Български и чуждестранни компании предлагат модерни машини за селското стопанство, инвентар и резервни части.
Иновациите са основен акцент на единадесетте специализирани изложби в рамките на Есенния панаир. Над 600 водещи компании демонстрират изделия и услуги от областта на машиностроенето, строителството, електрониката, електротехниката, роботиката, енергетиката, екологията, управлението на водите, информационните технологии, химическата и минната промишленост, транспорта и автосервизното оборудване, автомобилостроенето. Близо 50 са претендентите за златни медали в Международния конкурс за иновативни продукти с високо качество.
Страна партньор е Чехия – икономически лидер на Централна Европа. Големи компании от енергетиката, строителното и транспортното машиностроене, добивната промишленост и други отрасли присъстват в нейната официална експозиция.
Освен с индустриални новости, посетителите могат да се запознаят с креативни идеи за визуална комуникация. В специална артзона са подредени творби на графичния дизайн, които участват в 20-ото издания на единствения в света Международен конкурс за панаирен плакат. Тази година се състезаваха 125 плаката на изложбени организации от 32 държави.