На 18 май ще бъде отбелязано 36-тото издание на Международния ден на музеите. Събитието се организира от Международния музеен съвет (ICOM). В инициативата участват над 30 000 музеи в повече от 120 държави по целия свят. Всяка година проявата преминава под различно мото. През 2013 то е: Museums (Memory + Creativity) = Social Change, а официалният превод на български е: Музеи (Памет + Креативност) = Социален прогрес. Отново на 18 май, за 9-ти пореден път, ще се осъществи и Европейската нощ на музеите. Неин традиционен организатор е Министерството на културата и комуникациите на Франция, а инициативата обикновено преминава под патронажа на Международния музеен съвет (ICOM) и ЮНЕСКО. В проявата се включват над 4 000 музея в 40 европейски държави. Идеята за случването на Европейска нощ на музеите идва от отбелязването на Международния ден на музеите и цели превръщането на честванията в истински международен фестивал, който продължава ден и нощ, като подчертава важната роля на културните институции за развитието на обществото.
Международния музеен съвет (ICOM) разпространи официалната пресинформация, която презентира тазгодишните чествания на 18 май – Международния ден на музеите. За нея бяха избрани няколко музейни изяви от всяка държава, а България е представена с две от инициативите на Регионален исторически музей – Пловдив и програмата на Исторически музей с галерията за изящни изкуства – Оряхово. От нашите събития са оповестени изложбата "Как ще спреш ти мене – волната…", посветена на поетесата Елисавета Багряна и специалната образователна програма, в която ще участва Ателието по „Иконография” към Светата Пловдивска митрополия.
Инициативите на Регионален исторически музей – Пловдив по отбелязването на датата започват ден по-рано с откриването на гостуващата изложба “Как ще спреш ти мене – волната…”, посветена на поетесата Елисавета Багряна. Откриването ще се случи на 17 май от 17:30 ч. в зала “Съединение” на площад “Съединение” № 1.
Изложбата “Как ще спреш ти мене – волната…” на Националния литературен музей, гостуваща в РИМ – Пловдив, е посветена на 120-годишнината от рождението на Елисавета Багряна. В 22 постера и стотици оригинални ръкописи, вещи, снимки и книги с автографи тя разказва духовните пътешествия на Вечната и Святата. Древният порив на „Амазонката” в странстванията й по земя, море и небе е великата страст на поетесата, наградена в библейската си възраст с уникалната си втора среща с най-рядката звезда – Кометата. Всъщност още преди да се роди, Багряна е под знака не просто на пътуването, а на Полета! Сред най-ярките й детски спомени е разказът на родителите й за Първото българско изложение в Пловдив през 1892 г. с техническите му чудеса и знаменития балон на Йожен Годар, полетял над града на тепетата. Поетесата му посвещава късната си поема за Стария град.
Знаковите пътувания на Багряна, родили шедьоври като „Стихии”, Моята песен” и паметни стихотворни цикли като „Бретан”, „Словенски вечери”, „Париж-Венеция”, Турския, Ливанския и Бразилския, са представени в цялото богатство на междукултурните диалози, чиято посланица е една от най-талантливите и красиви българки на всички времена. Малко известни и премълчавани литературноисторически сюжети са разкрити документално – от митичното „бягство” на Багряна и Боян Пенев към стихиите на Бретан, през приятелствата със сръбските и словенски творци, неподвластни на политическите конюнктури, та до истинската версия за гостуването в Рио де Жанейро и срещата й с Педро и Дилма Русеви през 1960… За ценителите на историята са представени и ред непознати факти за гражданката Багряна: участието й в защитата на българските евреи; помощта й за освобождаването от концлагер на писателя комунист Асен Босев преди 1944 и на анархиста Делчо Василев след 1944 и др. Не са премълчани флиртът на голямата ни поетеса с властта след 9 септември, пътуванията й до Москва и конгресите за мир и форумите на жените из цял свят…
В изложбата са включени реликви от фондовете на НЛМ, два маслени портрета на поетесата от депата на Софийска градска галерия, единият от които на знаменития художник на Пловдив – Димитър Киров, а внучката на Багряна Лиза Шапкарева щедро предостави непоказвани досега лични вещи и снимки от семейния архив.
Изложбата ще бъде подредена в залата за временни изложби на площад “Съединение” № 1 и ще продължи до началото на юни.
Слово на откриването й в 17,30 часа на 17 май 2013 г. ще произнесе директорът на НЛМ – Катя Зографова, която е неин автор.
Ще присъства екип на НЛМ, осъществил изложбата – художничката Ивелина Велинова и уредничката Донка Билярска.
Музейната експозиция „Съединение на България от 1885 г.” на пл. "Съединение" № 1 се включва в международните чествания на самия 18 май с осъществяването на специална образователна програма, в която ще участва Ателието по „Иконография” към Светата Пловдивска митрополия.
Програмата на образователната програма включва следните дейности:
От 11.00 до 14.30 часа на 18 май 2013 г. – Работно ателие за деца. В него ще се включат и за деца със специални образователни нужди. Запознаване с православното изкуство и традиции. Върху предварително подготвени копирки децата ще оцветяват икони и декоративни елементи.
От 17.00 до 21.00 часа на 18 май 2013 г. – Работилница за възрастни. Публиката ще бъде запозната със средновековните иконографски техники и сюжети. Ще има теоретични и практични занимания – запознаване с техники на работа и технология на иконописта, демонстрации от членове на ателието, прожекции на филми с участието на Ателието по иконография, сред които „Възпитание на добродетели чрез цветове”.
Ателието си е поставило задачата да запознава със същността на църковните изкуства, което изисква придобиването на теоретични и практически умения за тяхното изпълнение съобразно канона на източно православната църква. В обучението са застъпени: иконопис, стенопис, стъклопис, миниатюра и мозайка. Курсистите получават широка богословска подготовка и познания, запознават се с литургиката и нейното отражение върху църковната архитектура и декорация на храма, развиват умения като рисунка, композиция, колорит, запознават се със средновековните и съвременни техники в църковната живопис. Завършването на обучението е в рамките на майсторски клас, а след неговото завършване курсистите са зографи, подготвени за цялостно изписване на храма от иконите до стенописите.
Ръководител на ателие „Иконография” към Светата Пловдивска Митрополия е г-ца Адриана Любенова. Тя е научен секретар на „Университетски център за християнско изкуство и култура” към ПУ „Паисий Хилендарски”, член на Международния комитет за реставрация и консервация на мозайки (ICCM), член на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ) и член на управителния съвет на Българското Иконографско Сдружение. Докторант е към ИИИзк – БАН и ръководи модул „Иконопис и иконография” в научно – изследователски проект „Християнското културно-историческо наследство като основен фактор за формирането и запазването на националната ни идентичност”.
Музейната експозиция „Българско възраждане” на ул. “Цанко Лавренов” № 1 се включва в международните чествания на самия 18 май съвместно с Школата по пластика за изработване на сувенири от царевична шума при народно читалище “Любен Каравелов 1897″ в село Куртово Конаре. Децата от школата изработват уникалните кукли от шума, които спечелиха приза „Нематериално богатство” в националната кампания „Чудесата на България” и са на крачка от вписване в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Малките майстори ще демонстрират своето изкуство между 18:00 и 21:00 часа на 18 май 2013 година.
През януари месец 2013 година двама пловдивски автори гостуваха на Galerie ZeitZone, гр. Берлин, Германия с иновативна съвместна изложба. Димитър Механджийски представи авангардни портрети с графити и комбинирана-техника (спрей и масло), а Борис Ковачев участва с фотограми на голямоформатен рентгенов филм (класическа техника върху рентгенографски плаки с фото-емулсия). Музеен център за съвременна история на ул. „Ангел Букорещлиев” № 14 ще покаже творбите им за първи път в България, а изложба “Totally analogue/Напълно аналогово” ще бъде подредена специално за Международния музеен ден – 18 май. Експозицията е обогатена с нови и непоказани мащабни живописни пана на Димитър Механджийски, създадени чрез описаната комбинирана техника и оригинални голямоформатни негативи върху рентгенов филм на Борис Ковачев, заснети със специално конструирана за целта голямоформатна „pinhole-camera”. Посетителите на Музеен център за съвременна история ще имат възможност да видят и различни демонстрации. Талантливият пловдивски художник Димитър Механджийски ще покаже графити техники за артистично рисуване на платно, а г-н Ковачев ще запознае посетителите с голямоформатната камера, създадена за заснемането на част от творбите за настоящата изложба и собственоръчно изработена от Борис. Ще бъде промотирано и специално лимитирано издание, което разказва за самото конструиране на камерата в текст и снимки.