Няма да подавам оставка, не виждам никаква логика в искането за нея. Така министър-председателят Бойко Борисов коментира пред журналисти резултатите от процедурата за избор на генерален секретар на ООН и последвалите в България политически спекулации по темата.
„Огромен натиск сме приложили – виждате оценките на всички по нашата дейност каква е. Вчера съм се върнал със 180 милиона за бюджета. А заради АБВ сме платили 3 милиарда, заради големите „шлемове“ на провалили се политици, с по 4% рейтинг. Какво искат – да си върнат Орешарски пак? Прекрасно са се събрали БСП, АБВ и ДПС“, заяви Борисов. „Днес половин Европа е дошла. Като кажа нещо, го чува цяла Европа – заради това ли да дам оставка?! За да дойде някой и да се крие и да минава през задния вход, това ли искаме?!“, каза той. „Мисля, че достойно, с цялата си сила и енергия съм се преборил за това, което има днес, а то е много. Да докараш гърците тук, турците тук, комисаря – да каже тук, че България е лидерът. Стотици милиони евро да се заделят за България!“, посочи министър-председателят.
„Две години г-жа Бокова положи много усилия, но не можа да влезе в позиция от която да атакува първото място. В същото време г-н Гутереш активно, през цялото време (явно е имало и такава спогодба между големите държави) и неслучайно на всички класирания вървеше първи. Знаехме, че г-жа Бокова ще получи червени бюлетини от наши партньори, опитахме и с втори кандидат, само че тя тогава прояви нахалство и не се отказа. Защото тя на практика отиде да блокира г-жа Георгиева“, коментира Борисов. По думите му, така на практика се е стигнало до получаването на вето и от двете кандидатки.
Премиерът посочи, че смяната на кандидата не е гаф. „Имахме увереността на много от държавите. Георгиева за няколко дни постигна значителен резултат без кампания, просто само с отиването си. Две години Бокова се представяше извън тройката. Гутереш е бил определен още в началото. И единственото, за което аз съжалявам от този избор е, че вече принципите не съществуват, принципът за жена от Югоизточна Европа. И ние за това атакувахме с втора кандидатура след като знаехме, че за Бокова ще има червени бюлетини и затова Унгария, Полша, Румъния пратиха писмо да искат ние да го направим, защото нямаше друга жена в тази част на Европа с шанс. Съобразявайки се с всичко това пратихме втора кандидатура, като оттеглихме първата. Само че тя не се оттегли, а остана там“, допълни Борисов. Той припомни, че подобен е бил случаят и със съпруга на г-жа Бокова, който въпреки опитите за оставка е останал в ЕБВР. „Аз го оставих преди две години. Малко да се смирят. Не си спомням преди три години когато ги побеждавахме на изборите някой да ме е питал за кандидатури накъдето и да било. Или когато предложихме Бокова за ЮНЕСКО да не би тогава да не паднахме от власт, да не би да не ми искаха оставката, като е било правилно?, посочи Борисов. Той посочи, че още пази sms-и от Ирина Бокова, с които му благодари за подкрепата.
„От какво да се срамувам – че на една комунистическа фамилия не съм й осигурил следващите пет години! 20 години кой е виждал г-жа Бокова в България и как ще се отрази това на българина? А ако създадем политически хаос, ако ги послушам да дам оставка? Какво ще стане с всичко това, което правим тук? Защото те са безотговорни хора. Заради кой ще плащаме 1,3 млрд. лв. сега за два реактора, за които няма договор и сме осъдени – заради същия тоя човек, който ми иска оставката. Защо? Да ни задължи после с още 1,3 млрд. ли?“, попита премиерът.

Борисов посочи, че тази седмица ще подготвено споразумение за реакторите. „Първанов и компания са подписали такъв договор, че ние не знаем какво са подписали. То го няма, а ние тепърва ще мислим какво да правим“, каза той.
 „В последните две години Европа беше превърната в разграден двор. За български гражданин беше проблем да влезе в Шенген, а мигрантите минаваха спокойно навсякъде. Искаме да превърнем Европа не в крепост, а в добре регулирана система. Има контролно-пропускателни пунктове – когато знаем кой с каква цел е влязъл, хуманна и солидарна Европа ще направи необходимото, за да го защити. Искаме да въведем този ред”. Така министър-председателят Бойко Борисов коментира решението за създаване на европейска агенция за гранична и брегова охрана, чийто старт беше даден днес на ГКПП – Капитан Андреево. На церемонията присъстваха комисарят по миграция, вътрешни работи и гражданство Димитрис Аврамопулос, директорът на „Фронтекс” Фабрис Леджери, членове на българското правителство и министри на вътрешните работи на държави-членки, представители на Европейския парламент и на Народното събрание, официални лица от Турция.
Преди година и половина-две идеята за затваряне на външните граници на ЕС се приемаше като ерес, припомни Борисов. Той определи като ключово заседанието на Европейския съвет в Братислава, завършило със заключението, че без много бързи и ефикасни мерки проблемът ще се разраства. „Няма по-хубаво място за живот и по-успешен модел на управление от ЕС, затова всички потоци на мигрантите са към Европа. Няколко години България се бори сама, изпълнявайки стриктно задълженията си към ЕС… След Братислава Съюзът вече не е съшият. Той показа, че може да бъде бърз, ефективен, да проявява необходимата солидарност и най-вече – да прилага мерки на терен”, посочи министър-председателят.
Той подчерта, че не бива да се приема, че стартирането на новата европейска агенция е насочено срещу Турция. „Напротив, това трябва да е знак към всички в Европа за значението на споразумението с Турция. Няма гранична полиция, която да се справи с няколко милиона мигранти. Турция трябва да остане наш стратегически партньор”, заяви българският премиер. Той заяви, че спирането на войната в Сирия зависи основно от САЩ и Русия и затова всички заедно трябва да настояват Вашингтон и Москва да постигнат разбирателство. „Ако на югоизток няма мир, каквито и средства да отделим, каквито и сили да разположим, нямаме шанс да се защитим”, категоричен беше Борисов.
Премиерът благодари на българските евродепутати за работата им в ЕП и с институциите, за да може да се случи общата европейска гранична охрана. Резултатността от солидарните действия в ЕС той подчерта и с подписаното споразумение за реадмисия с Афганистан. „Много е важно това споразумение да проработи, защото то ще даде възможност за сключването и на други – и Италия, и Гърция са потърпевши от мигрантския натиск. За нас не е важно само ние да се спасим, а да е добре на всички в Европа, като продължаваме да проявяваме хуманността си”, каза Бойко Борисов и подчерта, че европейските граждани искат Съюзът да е по-солидарен, по-гъвкав, бърз и решителен в действията си.
Еврокомисар Димитрис Аврамопулос изрази благодарността си към премиера Бойко Борисов, българското правителство и служби, както и към „Фронтекс” за отличната работа и сътрудничество. Той подчерта, че министър-председателят на България е сред основните вносители и застъпници за създаването на Агенцията за европейска гранична и брегова охрана. „Бих искал да похваля премиера Борисов за неговите проевропейски думи. Много се уповавам на неговото надеждно водачество в тази част на Европа. Има голям принос към обсъжданията в Съвета, той беше един от най-големите застъпници за тази агенция”, посочи Аврамопулос. Комисарят определи създаването на агенцията като „безпрецедентно постижение на европейската воля и единство, символ за Европейския съюз, показващ, че можем да действаме съвместно, че Европа е ефективна в справянето в предизвикателствата със сигурността. Външната граница на една държава-членка е външна граница на всички държави-членки“, заяви Димитрис Аврамопулос.
Той посочи, че сътрудничеството със съседите от региона е от съществено значение в този процес. „Новата агенция има по-широки правомощия да си сътрудничи и подкрепя съседните страни. Тя не съществува независимо от държавите, а съществува чрез тях, затова всички трябва да се опитаме работата да бъде ускорена. Доказвали сме какво можем да постигнем когато ЕС действа обединен“, каза еврокомисарят.
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова определи стартирането на Агенцията като началото на още по-ефективно, по-солидарно и по-партньорско сътрудничество за охраната на европейските граници в името на сигурността на всички европейски граждани. По думите й, фактът, че Агенцията стартира работа именно в България, е израз на признание за ангажираността и проявената отговорност на българската държава за опазване на външните граници на ЕС. „Ще продължим да го правим и занапред, в сътрудничество с нашите съседи и партньори, защото надеждните и сигурни външни граници са първостепенна отговорност на всички нас при безпрецедентния бежански натиск и е необходимо да има споделена отговорност”, заяви тя.