За четвърта поредна година Нощ на театрите ще покани всички почитатели на театралното изкуство по един много специален начин да се докоснат до него. В включени над 100 събития в театри, алтернативни локации, зали, клубове, галерии в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Шумен, Благоевград, Хасково, Казанлък, Перник, Кърджали Смолян, Симитли и Търговище. Инициативата тази година се провежда с подкрепата на Мтел.

Посланиците и проектът „Нощни персонажи“
Популярни лица на българския театър станаха посланици на европейската инициатива Нощ на театрите. Владо Пенев, Захари Бахаров, Юлиан Вергов, Владо Карамазов, Деян Донков, Иван Бърнев, Ованес Торосян, Дарин Ангелов, Деян Ангелов, Теодора Духовникова, Ана Пападопулу, Луиза Григорова, Силвия Петкова и Биляна  Петринска се присъединиха към посланическия екип на четвъртата Нощ. Всички те застанаха пред обектива на топ фотографа Павел Червенков и пресъздадоха своето усещане за Шекспир и Думите. Всеки от актьорите сподели любим цитат от Шекспир и добави към него личен коментар, най-близък до неговoто светоусещане. Фотосите, включени в проекта „Нощни персонажи“ ще бъдат представен във фоайето на Камерна сцена в Народен театър „Иван Вазов“, в Квадрат 500 и в Драматичен театър Пловдив. Официалното откриване на изложбата ще е на 16 ноември в 19:30 ч. във фоайето на Квадрат 500.

Нощта е дълга е пълна с театър е посланието на мобилния апликейшън на Нощ на театрите, който безплатно може да се свали от Google Play и AppStore и в който е събрано всичко, което ще се случва в Нощта на театрите тази година. Приложението е разработено от Мтел и е подарък за всички почитатели на театралното изкуство.

Театърът и Публиката – дискусия в Народния театър
Въпреки предизвикателствата, които ни поднасят съвременните технологии, телевизията и киното, театърът продължава да  има значимо място в изкуството на 21 век. Може би това е така, защото на "живо" театърът случва пред нас съдби, представя животи и вълнува. И всичко това се случва тук и сега, за първи и последен път. Защото нищо не е както преди, това представление не може да е същото като другото, което си гледал преди няколко месеца.  Актьори и Публика си разменят енергия, емоции и съпреживяват заедно смисъла, който носят в себе си. Какво мотивира публиката да влезе в театъра и да гледа определено представление? Търсят ли се добавените стойности в театъра и какво всъщност може да се добави към театъра? Как чрез правилна комуникация да се достигне до хората, които имат отношение към театъра, но не винаги имат време да посещават театрални представления? Има ли Нов Ред, който социалните мрежи пишат и през който минава пътят към младата аудитория?
Това са малка част от въпросите, включени в дискусията, в която участие ще вземат театрални хора, творчески личности от рекламния бизнес и представители на корпоративната сфера. (17.11.2016, 19:30, Сцена Четвърти етаж, Народен театър „Иван Вазов“, вход свободен)

Проектът „Кастинг“ събра 28 актьора в една по-различна интерпретация на вечните думи от „Ромео и Жулиета“ - „О, как подпира бузка със ръчица? Да можех станал нейна ръкавица – да я помилвам тъй“  и „О, аз горката!“. Тъга, шега, възбуда, възмущение, вглъбяване, замисляне, дъх, мълчание, миг, вечност, човечност, изтънченост, лудост, любов и още състояния на духа и проекции на емоцията са „хванати“ в 6-минутното филмче, дело на младия режисьор Явор Веселинов и продуцирано от Interview.to  Проектът, вдъхновен от Нощ на театрите, показва и една малко скрита част от ежедневието на актьорите – кастингите за роли и умението да влезеш в „кожата“ на някой друг, да пресъздадеш емоция, да изиграеш типаж – да си себе си и едновременно с това да си друг. (вж. на Interview.to, в YouTube канала на Нощ на театрите и в социалните мрежи)

Pecha Kucha Night предизвиква хората да споделят лични истории, повлияни от Шекспир.  Буквално в превод от японски език означава „свободен разговор”. Форматът на този своеобразен chit chat води началото си от Япония, където за първи път се случва като независимо събитие за млади архитекти и дизайнери. Pecha Kucha (Печакча) е микс от шоу и приятелски разговор. Запазената му марка е форматът 20х20, - участниците правят своето представяне чрез визуален материал в рамките на 20 слайда, за не повече от 20сек. всеки или в рамките на около 7 минути. (18.11.2016, 20:00, Клуб „Алкохол“, вход свободен)
Идеологията на Нощ на театрите
Едно специално време-и-пространство, което излиза извън стандартните рамки, прекрачва своите собствени правила и въвлича хиляди почитатели и зрители. Градовете се превръщат в "сцени" и за няколко часа животът придобива други измерения и се насища с особен артистичен смисъл.
Нощ на театрите е част от инициативата "Европейска нощ на театъра", която вече 9 години се случва в няколко европейски страни. Зад идеята стои Елеонора Роси (Франция), но пилотно проектът стартира през 2008 г. в Хърватска - иницииран от Детски театър Добрава (Children’s Theatre Dubrava) и Театър Шибеник (Šibenik Theatre). „Европейска Нощ на театрите“ е платфoрма, която обединява всички имащи отношение към театъра и сцената за създаване и показване на качествено театрално изкуство, без граници, езикови, религиозни или етнически бариери.
Организатори на европейската инициатива Нощ на театрите в България за Фондация „Арт Проджектс“ и Фондация „Асоциация Информбюро“. Четвъртото издание на Нощ на театрите се реализира в партньорство с Мтел, Столична община, Министерство на културата и RIU Pravetz. Творческа агенция на инициативата е The Smarts. А генерален медиен партньор е bTV media group.