При разкопки археолозите откриха уникални мозайки от втората половина на 4 век и стенописи от 10 до 11 век в Голямата базилика в Пловдив. Това обяви ръководителят на проучванията Жени Танкова от Археологическия музей. Лично кметът на града Иван Тотев посети днес мястото заедно с журналисти. В началото на декември следва заснемане с дрон на всички зони там, като вече са разкрити 300 квадратни метра от мозайките. На едно от тях има огромно изображение на паун, което датира от 4 век и представлява първи слой от разкритията.
Централният вход на църквата е бил оформен от колони, като при разчистване в събота на нартекса са разкрити невероятните мозайки, едната е медальон от паун, който обаче е съвсем леко разрушен. Тази мозайка води богомолците през централния вход до базиликата и до него има ромбовидно обърнати квадрати с птици. Това поясни ръководителят на разкопките Жени Танкова от Археологическия музей Пловдив.
Втората част на разкритията показват стенопис на Св. Петър, както и фрагменти от стенописи от края на 10 и началото на 11 век, като техниката е мокро фреско. Установена е, че там 36 погребения, като фигурират и много открити артефакти, в това число и два кръста в реликварии.
Учените ще изследват дали в тях има мощи на светци. При последните разкопки това лято са разкрити и части от така наречения Презвитерий, който е в предабсидното пространство на Базиликата. Проучена е северната част на Презвитерия, който е маркиран с мраморни блокове и в него има погребения от средните векове.
Решението да се затвори пътя до Католическата църква е било много правилно, заяви от своя страна кметът Иван Тотев. Той поясни, че до ноември 2018 г. да бъде завършено всичко по този проект с финансовата подкрепа на фондация "Америка за България". През следващата година ще се изгради и покривното съоръжение, което чака проект през различни институции. Община Пловдив иска Базиликата да се впише много добре в заобикалящата среда, добави още кметът.