Жилищната сграда в Пловдив, чиято сградна инсталация EVN Топлофикация преустрои през 2015 г. от вертикален в хоризонтален тип отчете 87% по-малко енергия за общи части през изминалия отоплителен сезон. Резултатите от проекта „Феникс“ бяха представени на шестия информационен „EVN Топлофорум“ за домоуправители и упълномощени лица от топлофицирани сгради в Пловдив. Форумът се проведе в три последователни дни в трите основни отоплителни района в града от 25 до 27 октомври 2016 г. Жилищният блок, избран по проекта „Феникс“ е построен през 1975 г., има 7 етажа с по 4 апартамента или общо 28 имота.
Една година след преустройството на вътрешната сградна инсталация на блока от вертикален в хоризонтален тип резултатите са впечатляващи:
Общата потребена енергия за сградна инсталация на блока за сезон 2015-2016 намаля с 87% при новата хоризонтална инсталация сравнено с предходния сезон, когато инсталацията беше вертикална.
Разходът за целия сезон за сградна инсталация на имот в блока намаля от 97,40 лв. с ДДС до 12,69 лева с ДДС, което свали средният месечен разход на имот от 16,23 лв. с ДДС до 2,12 лв. с ДДС.
Този ефект беше постигнат с инвестиция в преустройството на инсталацията от общо 10 556 лв. за цялата сграда. Разходът за преустройство на общите части възлезе на 377 лв. на имот. Тези разходи бяха поети от EVN Топлофикация и от фирмата изпълнител Меком ООД. Разходите вътре в апартаментите, които клиентите поеха, варираха от 500 до 700 лв. в зависимост от броя на отоплителните телата и желанията на всеки собственик. Така общите разходи на един апартамент за преустройство на общи части и на частите в самите апартаменти излязоха до 1000 лв. на апартамент, което се равнява на цената на среден клас нов климатик. Ремонтните дейности по сградната инсталация стартираха през месец август 2015 г. и отнеха общо 15 работни дни. Дейностите вътре в апартаментите приключиха в рамките на три дни. Към момента от всички имоти в сградата три не са променили вътрешните си инсталации, но благодарение на преустроените общи части могат да го направят по всяко време без да засягат топлоснабдяването на своите съседи. Допълнителен ефект от преустройството е покачването на стойността на имота.
С инсталиране на индивидуални топломери на входа на апартаментите отпадна и необходимостта от индивидуални разпределителни устройства (ИРУ) на самите радиатори. Отчитането вече става само по индивидуалния топломер на входа на жилището, който отчита енергията, която влиза в тръбите във всеки апартамент отделно и точно. По този начин всеки клиент може сам да контролира топлоподаването към своя имот още на входа на жилището. В случай, че избере да спре топлодаването към имота си той ще заплаща единствено минималните разходи за сградна инсталация.
Проектът „Феникс“ на EVN Топлофикация показа нагледно, че преустройството на сградна инсталация от вертикална в хоризонтална може да бъде лесно, бързо и на поносима цена.
За целта е необходима воля и решение на собствениците на имоти в сградата. Освен самофинансиране съществува и възможността сградата да кандидатства в Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Важно е преустройството на вътрешната отоплителна инсталация изрично да бъде включено сред необходимите мерки за изпълнение. Програмата покрива разходи само за преустройство на общите части, без преустройство на инсталациите вътре в апартаментите.