
Единайсет години Федерация „Наука и висше образование” има задачата да дава възможност за изява на студенти, докторанти и млади учени чрез провеждането на този форум, каза председателят на организационния комитет на V научна конференция, която започна в Стария град д-р Димитър Станков. Тази година преобладават разработките на студентите, което е изключително приятно, отбеляза доц. д-р Атанаска Тенева с уточнението, че се иска изключителна смелост и кураж днес да се занимаваш с наука. Проф. д-р Симеон Василев в приветствието си към участниците изтъкна значението и смисъла на научната работа с думите: В настоящия момент и ситуация единствено иновациите ще доведат до прогрес в икономиката и до по-добър живот за хората.
С пленарен доклад на тема „За началата на духовната общност” бившият заместник образователен министър от кабинета „Станишев” проф. дфн Ваня Добрева даде началото на деловата част. Изследвайки иманентната връзка на словото като откровение, което носи надежда, буквата като превъплъщение на логоса и ритуалната славянската традиция, тя разви тезата, че за натрупания културен капитал на българската нация първостепенно значение имат светите братя Кирил Методи. Тази година отбелязваме 1150 години от Великоморавската мисия на апостолите и 200 години от кончината на Софроний Врачански, чието книжно дело доразвива традициите на славянските първоучитиели като задава рамки за литературата през Възраждането у нас, каза проф. Добрева.
Преди да започнат презентациите на докладите по секции участниците в конференцията се включиха в кръгла маса на тема „Науката и висшето образование в информационното общество” с модератор проф дмн Георги Тотков. Възможно ли е електронно правителство, ако няма електронен университет, съответно училище, как да се въведе и използва електронното обучение и в крайна сметка кога ще ги имаме – разискваха млади учени заедно с утвърдени академични авторитети. Признакът за е-правителство и е-вуз е един – да няма дублиране на данни, обясни проф. Тотков. . Дискусията засегна и социалния аспект на високотехнологичните достижения в управлението, които не бива да лишават нито един гражданин от достъп т.е. дори и онзи, които не притежават компютърни умения. За електронното обучение най-важното е въвеждането на стандарт за електронни учебни материали. Нужно е и разработването на методика за електронно преподаване, но това е не само национален, а и европейски проблем, стана ясно от дискусията. Най-голямото предизвикателство за IT учените е интелектуализацията на човешкия труд при използването на информацията т.е. как да извлечем данни от един масив и обективно да ги оценяваме, каза проф. Тотков.