Център за върхови постижения  с европейско финансиране по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ се предвижда да бъде изграден в Пловдив. Новината съобщи днес пред журналисти ректорът на Университета по хранителни технологии проф. Кольо Динков. Освен ръководения от него ВУЗ в инициативата ще участват Пловдивския, Аграрния и Медицинския университети, като общината ще им съдейства.  За първи път Министерството на образованието и науката ще бъде бенефициент по европейска програма и ще може от следващата година да разпредели средствата между висшите училища. Новият център ще работи в областта на индустрия за здравословен живот и биотехнологии и ще е на стойност до 70 млн. лева.
Документите за него ще  бъдат входирани в МОН до 23 януари 2017 г.
Целта е Пловдив да стане център на върховите научни постижения в хранителната индустрия и биотехнологиите, заяви проф. Динков и уточни, че според него капацитетът на пловдивските висши училища е огромен и най-силна е тук нагласата да се спечелят средствата от европейските програми.
УХТ ще бъде водещ в разработването на предложенията и разписаните ангажименти.
Новият център ще бъде разположен като реализация във всяко едно от висшите учебни заведения. Проф. Николай Менков, заместник ректор на УХТ съобщи, че насоките са към биотехнологии и хранителни технологии в частта функционални храни.
Учените от четирите вуз-а ще затворят верига от начин на производство, иновации и изследвания свързани с функционалното хранене и биотехнологиите. Ще участват и асоциирани членове: университети от чужбина и  бизнеса у нас.
Освен това Университетът по хранителни технологии спечели и проект по оперативна програма „Региони в растеж“ за 3 млн. лева. С тези средства ще се модернизира образователна инфраструктура на двата корпуса на университета.

Ще се изпълнят серия от мерки за следващите 30 месеца по енергийно обновяване на сградите. Предстои изграждане на нова модерна мултифункционална зала във втори корпус. УХТ е първият български вуз, който спечели финансиране по тази програма на ЕС.

За следващата учебна година УХТ разкрива три нови окрупнени специалности. Това са „Технология и качество на храните“, "Технология и дизайн на храни и ароматно-вкусови продукти“, както и „Анализ, контрол и екология“. Всяка година в него започват  обучение  800 студенти от България и чужбина, дипломират се също толкова, отчетоха от академичното ръководството.