Проверки за качеството на храната се извършват в детските градини на Пловдив. За стандартите в детското хранене и тяхното спазване говорим с доц. Нарцис Калева, преподавател от Медицинския университет в програма "Точно днес" на Радио Пловдив.
Доц. Калева е и завеждащ на отделението по "Детска ендокринология" към клиниката по "Детски болести" на УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив.
Тя подчерта, че в общи линии храненето в детските градини е добро, но основният проблем е изграждането на хранителни навици в семейството.
Доц. Калева препоръча пълнозърнест или черен хляб към менюто на децата, както и повече пресни плодове.
Последните данни сочат над 20 % детско затлъстяване, но проблемите се коренят преди всичко в семейната среда, защото при прегредите на д-р Калева идват семейства, където всички страдат от сериозно затръстяване.
Българска агенция по безопасност на храните стартира извънредни проверки в хранителните блокове към детски ясли, детски градини, детски кухни майки и училищни столове и бюфети. Инспекторите ще следят дали се спазва Наредбата за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения и изтеклия гратисен период за сключените договори преди влизането в сила на последното изменение.
Според него храните, предлагани на децата, трябва да са произведени по национален, браншови или утвърден стандарт БДС за млечните продукти, утвърден стандарт "Стара планина" за месни продукти от свинско, говеждо и птиче месо, браншови стандарт за хляб и брашно "България", за лютеницата и рафинираното слънчогледово масло.
Инспекторите ще следят и дали в храните, предлагани на децата, има добавки като оцветители, консерванти, овкусители и подсладители. В тях не трябва да има хидрогенирани или частично хидрогенирани растителни мазнини. Разрешени са краве масло, слънчогледово олио и зехтин. В лавките не трябва да се продават пържени ядки и царевични пръчици. Плодовите напитки трябва да са само натурални сокове с изцяло плодово съдържание и без добавени захари или да са нектари, които да не съдържат повече от 20% вложени захари.
Заключението на приключило изследване, проведено заедно с експерти по хранене на Медицински университет е, че храненето на децата в детските градини на Пловдив е качествено и се спазват всички държавни стандарти, каза в началото на тази седмица Стефан Стоянов, заместник-кмет на община Пловдив. Той поясни, че се подготвя доклад, който до седмици ще бъде изпратен до всички детски заведения за да се надгради и усъвършенства системата на хранене при децата в Пловдив.
Община Пловдив заедно със специалисти от Медицинския университет са провели 3- седмично изследване за храненето в детските градини в Пловдив.
След приключването на това изследване установихме, че храненето на децата е качествено и се спазват всички държавни стандарти. Има обаче и някои слабости. Ние ще отправим препоръки към детските градини, с които ще се запознаят и родителите. Една от тях е, че може да се намали хлябът и маслото. Всичко ще обобщим в доклад. Смятам, че по този начин още повече ще вдигнем качеството в детските заведения в града, коментира Стоянов.
Специалистите от Медицинския университет са наблюдавали приготвянето на храната в 12 детски градини.