Заради частни интереси МБАЛ „Свети Мина“ се тласка умишлено към фалит. Това заяви днес общинският съветник от Патриотичния фронтд-р Лилия Учкунова. Тя бе категорична, че здравното заведение има бъдеще и ще гласува на сесията на Общинския съвет против отстраняването на нейния управител д-р Галина Карауланова и вливането на болницата. Тази болница е социално заведение и се лекуват всякакви болни 24 часа. Съзнателно това здравно заведение са води към фалит, защото е апетитно за частници, каза д-р Учкунова. Тя разкритикува зам.-кметът Розалин Петков, които не разбирал от здравеопазване, и е пренебрегнал оздравителната програма на болницата. Тя и Пепа Деведжиева са поискали финансовия доклад за болницата, но пак не е даден от Петков. Д-р Учкунова разкри, че ремонтите на здравното заведение са направени лошо и скъпо. Слънчевите панели са сложени обратно и не топлят, връзката със Сити газ е правена без централа и не работи, за което болницата ползва ЕВН. Болницата беше без пари, висящи дългове към 80 кредитори за над 3 млн лева, нямаше лекарства и с персонал под 300 души. Така МБАЛ "Св. Мина" нямаше как да сключи договор с НЗОК. Това заявиха на пресконференция управителят на МБАЛ Св. Мина д-р Галя Карауланова, общинският съветник от РБ Пепа Деведжиева и съветникът д-р Лилия Учкунова, д-р Златко Илиев от РЛС - Пловдив и служители на болницата. Беше направен оздравителен план, които не трябваше задължително да се дават пари. Той беше добре направен, защото щяха да намалеят загубите и излизане на печалба след време. Програмата беше за 3 години. Скриха финансовия одит на болницата. Намалих задълженията и изплатих заплатите на лекарите. Това каза още д-р Карауланова. Тя допълни, че ЧСИ са взели над 600 хил. лева от касата за делата и заради това се платиха частично заплатите на служителите.
Трябва да кажа, че зам.-кметът Розалин Петков не разбира от лимити на НЗОК. Сега те са над 200 хиляди, а сега са изработени 180000 лв надлимитни, които трябва да се платят от РЗОК. Това заяви Галя Карауланова и допълни, че над 7000 души се лекуват в болницата.
Тя припомни, че Община Пловдив не е допуснала откриването на ДКЦ в болницата, което щеше да вдигне още приходите на МБАЛ Св. Мина. Според д-р Карауланова болницата умишлено се води към фалит и закриване и то със знанието на принципала. Дълговете няма да се стопят от Общината, но това ще повлече и МБАЛ Св. Пантелеймон към дъното. Едва ли болницата ще успее да покрие над 2.7 млн лв. При сливането ще стане проблем с дублираните дейности, което ще доведе до съкращаване на персонал.
Ако има здравна стратегия в Община Пловдив болницата трябва да се запази. 1 млн лв, които бях дадени на болница, отидоха за стари задължения, но пък взеха АГ Весела. Явно целта е да се вземе сградата и да се продаде или даде под наем. Това е практиката на Община Пловдив, заяви д-р Карауланова.