Областен информационен център – Пловдив успешно приключи втория цикъл от информационни събития в 18-те пловдивски общини, които трябваше да реализира до края на 2016 г. Домакини на последните две информационни срещи от кампанията „Да продължим ЗАЕДНО“ бяха общините „Марица“ и Сопот.
Присъстващите бяха запознати с актуалните възможности за кандидатстване до края на 2016 г. по Европейските структурни и инвестиционни фондове и публикуваните проекти на Индикативни годишни работни програми на оперативните програми за 2017 г. Сред възможностите, които предстои да бъдат отворени за кандидатстване, са процедурите „Подкрепа за деинституционализация на социалните услуги за деца“, „Подкрепа за деинституционализация на социалните услуги за възрастни и хора с увреждания“ и „Развитие на туристически атракции“ по ОП „Региони в растеж“.
Предвижда се ОП „Иновации и конкурентоспособност“ да даде възможност на съществуващите микро, малки и средни предприятия, търговци по смисъла на Търговския закон, да кандидатстват по 4 процедури - „Разработване на продуктови и производствени иновации“, „Подкрепа за създаване и развитие на тематично фокусирани лаборатории“, „Подкрепа за насърчаване на предприемачеството в области, свързани с европейски и регионални предизвикателства“ и „Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите“.
Според Индикативната годишна работна програма за 2017 г. на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ предстои да бъдат отворени за кандидатстване процедура „Повишаване капацитета на педагогическите специалисти за работа в мултикултурна среда“ и процедура „Осигуряване на достъп до качествено образование в малките населени места и в труднодостъпните райони“. По тях, сред допустимите кандидати, се очаква да бъдат висши училища, училища, детски градини, организации с нестопанска цел и общини.
По ОП „Развитие на човешките ресурси“, планирани за отваряне са процедурите „Подкрепа за децата с увреждания“, „Открий ме“ и „Нов шанс за социално включване“. ОП „Добро управление“ ще предостави възможност на неправителствените организации, социално-икономическите партньори, мрежи, коалиции и платформи на НПО да кандидатстват по процедура „Повишаване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство“.
Експертите на ОИЦ дадоха информация и за планираните за 2017 г. мерки от Програмата за развитие на селските райони, а именно подмярка 4.1.2 „Инвестиции в земеделски стопанства по Тематична подпрограма за развитие на малки стопанства“, подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ и подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“.
Всички нереализирани процедури, схеми и мерки за кандидатстване с проекти предложения през настоящата 2016 г., ще бъдат прехвърлени за 2017 г.
Целта на информационните събития тази година, бе да се популяризират ОИЦ-Пловдив, мрежата от 28 информационни центъра в страната и Кохезионната политика на Европейския съюз. Сред целите бяха още повишаване информираността на гражданите за възможностите за финансиране на проекти чрез фондовете на ЕС и провокиране интереса на местните жители за разработване на проектни предложения.
Областен информационен център – Пловдив осъществява своята дейност по проект на Община Пловдив BG05SFOP001-4.001-0014-С01 „Ефективно функциониране на областен информационен център в гр. Пловдив“, финансиран по Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.