Минималната работна заплата става 460 лева от 1 януари 2017 г. Предложението бе одобрено от депутатите в рамките на гласуването на държавния бюджет.  Съобщи Actualno.com. Досега тя беше 420 лева, не се предвижда увеличение през 2018 и 2019 г. Народните представители утвърдиха общата годишна квота за предоставяне на ваучери за храна по Закона за корпоративното подоходно облагане в размер на 280 млн. лева. В бюджета за следващата година се предвижда и общият размер на сумата, подлежаща на възстановяване на земеделските стопани от акциза на газьола, използван от тях при първично селскостопанско производство, да не може да надвишава 84 млн. лева.

И през следващата година субсидията за политическите партии остава 11 лева за всеки реален глас, като няма да има таван на сумата, която може да бъде получена. Това решиха днес депутатите, като приеха на второ четене Законът за държавния бюджет. Те не бе подкрепиха предложението на депутатите от Гражданската квота на Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов общият размер на средствата за партия или коалиция да не надхвърля 1 600 000 лева. Славов защити текста с въведеното задължително гласуване, като в същото време няма предвидена горна граница на бюджетните пари, които една формация може да получи. Така според депутата можело да се стигне до абсурди политическа сила да получи десетки милиони. Освен това предложението не противоречало на резултатите от референдума за намаляване на партийните субсидии. Колегата му Мартин Димитров добави, че с колегите си съвносители са сметнали, че 1 600 000 лв. са достатъчният таван партиите да водят нормален политически живот, а не да трупат парите на влогове. "За" лимита бяха 30 депутати, от Реформаторския блок, Патриотичния фронт, АБВ, Атака и Български демократичен център. "Против" гласуваха 39 народни представители, от ГЕРБ и БСП лява България, а също 39 (от ГЕРБ и ДПС) се въздържаха от заемане на позиция. Предложението на министерски съвет и Комисията по бюджет и финанси, субсидията да остане 11 лева за глас, без да има таван, се прие със 71 гласа "за", 10 "против" и 21 "въздържал се".
Парламентът прие бюджета на Министерство на отбраната за 2017 г. на второ четене. „За“ бюджета на отбраната гласуваха 79 народни представители, „против“ - 17, „въздържали се“ – 20, с което бе приет. Разходите на отбраната са 1 080 267 млрд. лв. Увеличението на бюджета за отбрана за догодина е около 78,08 милиона лева, но то ще отиде за социални плащания, а не за модернизация. В следващите три години правителството планира да отдели 683 млн. лв. за нов тип изтребители, които да заменят старите руски МиГ-29. През 2017 г. за покупката са заложени 231 млн. лв., а останалите пари ще се платят през 2018 и 2019 г. Така ще се осигури достатъчно количество самолети, с които ще се гарантира въздушния суверенитет на България и дежурствата по Air Policing (охраната на въздушното пространство). С новите изтребители страната ни ще има достатъчно изправна авиационна техника. Другата голяма покупка в следващите месеци ще бъдат многофункционалните патрулни кораби за нуждите на Военноморските сили. Общата сметка се очаква да бъде 439 млн. лв., като догодина ще бъдат платени 171 млн. лв. Парите за кораби и самолети ще дойдат от централния бюджет. Депутатите отхвърлиха предложението на Методи Андреев от ГЕРБ да бъде увеличен бюджетът на „Военна информация“ с 4, 298 млн. лв. Бяха отхвърлени и предложението на ПФ за промяна в разходите и на АБВ за увеличаване на приходите на Министерство на отбраната. В рамките на дебата Андреев посочи, че не е нормално, ако искаме да развиваме модерен сектор за сигурност, да инвестираме по архаичен начин. Той обърна внимание, че служба "Военна информация“ има изключително надеждни източници в Близкия изток и може действително да получи информация, която да спаси човешки живот и инфраструктура, не само у нас, но и в ЕС, а Държавна агенция „Технически операции“ има само 48 млн., с които се правят СРС-ата в България. По отношение на предложението на АБВ за увеличаване на приходите на отбраната зам.-председателят на парламентарната група на АБВ и председател на Комисията по отбрана ген. Михо Михов заяви, че закостенялостта и вътрешната незагриженост за боеспособността на армията вече дразни. По думите му в Министерство на отбраната има няколко търговски дружества в областта на икономиката и лечебното дело. Според него тези институти трябва да попълват приходната част. По време на днешното заседание депутатите приеха и бюджета на Министерството на вътрешните работи (МВР). Приходите, помощите и даренията на МВР са 170,378 млн. лв. Разходите на министерството са 1,233 600 млрд. лв. И тук депутатите не подкрепиха предложение на Андреев да се намали бюджета на Държавна агенция „Технически операции“ с 4, 298 млн. лв. Редактор: Ивайло Анев inShare Tweet
Депутатите приеха на второ четене бюджета на Националната служба за охрана за 2017 г. Така за дейността на НСО през 2017 година ще бъдат отделени 36 960 000 лв. от държавния бюджет. Парламентът обаче категорично отказа да намали парите за охрана на почетния председател на ДПС Ахмед Доган и депутата Делян Пеевски. Предложението беше на Методи Андреев от ГЕРБ, чиято идея беше парите на ДАНС да бъдат увеличени, а на НСО - намалени. Според него парите за агенцията трябва да дойдат именно от охраната на Пеевски и Доган. Андреев е категоричен, че това са хора, които могат сами да си позволят средства за охрана, а тези пари е по-добре да се дадат за сигурността на страната. От ДПС веднага разкритикуваха идеята, като депутатът Четин Казак обяви, че е изненадан от предложението на Андреев. "Шокира ме факта, че искате парите да отидат точно при ДАНС. Не мисля, обаче, че е ваша работа кой е охраняван от НСО и кой не", отговори той. Изказването му явно убеди депутатите, защото предложението беше отхвърлено с 32 гласа "за", 31 "против", 54 депутати се въздържаха.