Природозащитници протестираха днес пред Гранд хотел "Пловдив"по време Национална конференция на зърнопроизводителите, на която присъстваха зам.-министрите на земеделието и храните Васил Грудев и Свилен Костов, също така и фирми за препарати за растителна защита.Те носеха лозунги: „Спрете употребата на пестицидите, които убиват пчелите”, „Без тях няма храна”. Според протестиращите, доказано е, че тези пестициди имат пагубно въздействие не само върху пчелите, но и върху всички опрашители в природата. Въпреки директивата за забрана, ЕС разрешава всяка държава членка да либерализира употребата на тези продукти. България е допуснала използването на два от тях, от което се възползват както търговците на препарати, така и земеделските производители. Според протестиращите, ако държавата не вземе мерки и не стопира употребата им, до десетина години в страната може и да няма пчели. Еколозите са избрали да протестират точно днес, докато в Пловдив се провеждаше Национална конференция на зърнопроизводителите, на която присъстваха зам.-министрите на земеделието и храните Васил Грудев и Свилен Костов, също така и фирми за препарати за растителна защита.

До края на месец май 2017 г. ще бъдат изплатени средствата по всички схеми по директните плащания. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните Свилен Костов по време на дискусия за актуални теми и проблеми в сектор „Зърнопроизводство“. , която се провежда в рамките на събитията под надслов „Земеделие за бъдещето“ по повод „10 години Националната асоциация на зърнопроизводителите“. Той поясни, че има изготвен индикативен график, съобразен с натовареността на администрацията в Държавен фонд „Земеделие“, която да подготви, изпълни и извърши плащанията по всички схеми от кампанията по директни плащания.

 

„В рамките на месец декември 2016 г. ще  бъдат изплатени средствата на близо 50 000 бенефициенти  по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП).  Плащанията ще бъдат по одобрената  индикативна ставка от 19.50 лева, като ще бъдат оторизирани всички заявления, за които са приключили административните проверки“, уточни заместник-министър Костов. По думите му, проверките продължават и към момента в областите Бургас, Сливен, Ямбол, Хасково, Пазарджик, Пловдив, София-област и Перник . „За тези заявления оторизацията ще бъде направена през януари следващата година. За кандидатите с над 150 000 евро субсидия по базовото плащане, се предвижда оторизацията да бъде направена през месец май“, каза още той.

Свилен Костов обясни, че по мерките за необлагодетелстваните райони,  средствата ще се платят през януари 2017 г. с доплащане в последните десет дни на април 2017 г. а плащанията по „Натура“ са планирани за средата на месец  март.  „Плащанията за плодове и зеленчуци също ще са в този период, а за протеинови култури ще бъдат в последните 10 дни на отново през март месец.  Преразпределителното плащане ще се извърши в средата на април 2017г., а  зелените директни плащания са планирани за последните 10 дни на април. „Държавен фонд „Земеделие“ няма да спира работата по отношение на оторизациите, с изключение на месец февруари. За този период не сме планирали никакви оторизации, защото тогава те ще бъдат натоварени с подготовката на Кампания 2017", каза още зам.-министър Костов.

Над 12% от общия бюджет на Програмата за развитите на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. е договорен и се изпълнява. Това обяви заместник-министърът на земеделието и храните Васил Грудев по време на откриването на Шестия Национален агро семинар на Националната асоциация на зърнопроизводителите в град Пловдив. Той подчерта,  че към момента 34% от бюджета на Програмата вече е предоставен на бенефициентите като възможност за сключване на договорите.  „Това е размерът на средствата, които са били предоставени на земеделските производители и общините като възможност за кандидатстване по ПРСР“, добави заместник-министър Грудев.
„От средата на следващата година земеделските производители ще могат да подават електронно заявленията си при кандидатстване за финансиране по ПРСР",съобщи още Васил Грудев. Той поясни, че по някои от мерките на програмата вече е започнало електронното подаване на документи. Електронизацията на целия процес е един от ключовете моменти за постигане на по-голяма прозрачност“, категоричен бе заместник-министър Грудев.