На 6 декември Хриситянската църква почита паметта на един от най-обичаните и популярни светци - св. Николай Мирликийски Чудотворец. Архиепископ на гр. Мир в областта Ликия. Изобразява се с митра на главата и архиерейски одежди.
Той се е родил в края на 3 в. в Мала Азия в градчето Патара – пристанище на Средиземно море, в района на Мир Ликийски, който по това време влиза в римската провинция Азия (днес част от гр. Демре в Турция).
Св. Николай претърпял гоненията срещу християните при императорите Диоклециан и Галерий, когато бил хвърлен в затвор. Участник в Първият вселенски събор в Никея през 325 г. срещу ерестта на Арий.
Почитан в християнския свят като чудотворец и покровител на моряците, пътуващите, затворниците и сираците.
Една история от неговото житие, в която се разказва как тайно нощем подхвърлял кесия с жълтици пред дома на разорен баща на три дъщери, за да може да ги омъжи и така да ги спаси от позор, прави св. Николай първообраз на персонажа Санта Клаус, и дава основание за традицията на коледните подаръци.
Св. Николай умрял на преклонна възраст. Погребан в катедралата на град Мира и сред вярващия народ се носела мълвата за благовонното миро, което оросявало мощите му и от което всеки можел да получи изцеление.
През 1099 г. мощите му са пренесени от италиански моряци от храма в Мира в гр. Бари, Италия, където се пазят и до днес. Частици от тези мощи са дарявани от Римокатолическата църква на различни поместни православни църкви.
Освен честването паметта на светеца на 6 декември - денят на неговото успение - от 1087 г. на 9 май се установил и друг празник, наричан у нас "летен свети Никола", когато отбелязваме деня, в който мощите на свети Никола били пренесени от гр. Мира в гр. Бари, където са и до днес. На днешния ден във всички православни храмове се отслужва тържествена света литургия за празника. Той е и храмов празник на многобройни черкви в православния свят.
На Никулден се приготвя риба с люспи, най-вече шаран, защото той е слуга на светеца. Голата риба навява асоциации с бедност и тегоби. Люспите се почистват внимателно, така, че да не падат на земята. Ако някоя люспа все пак падне, тя не трябва да се настъпва, защото според поверията, който я настъпи, ще се разболее или ще му се случи нещо лошо. Костите на рибата се събират и изгарят, закопават се в земята или се пускат в реката или морето.
Традиционните ястия, които трябва да присъстват на никулденската трапеза са рибник (пълнен шаран в тесто) и обреден хляб, като във всяка къща трябва да са по два. Част от тях се раздава на съседите. Останалите ястия на никулденската трапеза са постни чушки, пълнени с ориз, сарми, царевица, зрял фасул, жито. По-голямата част от рибника и хлябовете задължително се изяждат на семейната вечеря. Хлябът се разчпва от стопанина, вдигнат високо над масата и трапезата не се прбира през целия ден.
Костите на никулденския шаран не се изхвърлят, а се изгарят, закопават в земята или се пускат в реката – вярва се, че така ще се опази и умножи плодородието и семейното благополучие.
Костта от темето на шарана, която е във формата на кръст и се нарича ”кръхче”, възрастните жени пришивали на капиците на децата, за да ги пази от зли сили и уроки.
Имен ден днес празнуват Никола, Николай, Николина, Никол и още доста хора с производни или сходни имена – Нина, Нино, Кольо.