Продължава операцията по транспортирането на цистерните от село Хитрино, съобщи МВР. Местните хора обаче  недоволстват, че не могат да се приберат по къщите си.
Тази сутрин министърът на вътрешните работи в оставка Румяна Бъчварова и директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ гл.комисар Николай Николов лично инспектираха организацията и темповете на работа.
Прави се необходимото по отстраняване на цистерните, но нещата не се случват бързо все още има опасност и риск, обясни кметът на Хитрино Нуридин Исмаил.
"Желанието на хората е да се върнат по домовете си, въпреки че много къщи са без прозорци и врати, ние като администрация ще помогнем с каквото можем“, каза Нуридин Исмаил.
"Очаквано беше с удължаване на блокадата на селото да расте и недоволството на хората, това, което можем да направим, е ежедневно да настояваме за по- скорошното приключване на операцията, но докато цистерните не бъдат окончателно обработени, те остават опасни“, каза още Нуридин Исмаил.
Той посочи, че има техника, която ще бъде използвана за отделянето на цистерните там където е необходимо, по технология без искра, за да се избегне рискът от евентуална експлозия.
Кметът на Хитрино добави, че вече няма нужда от дарения от дрехи. Засега и хранителни продукти има, необходимостта от храни ще стане по-голяма, когато хората се върнат в селото.
Жителите на пострадалото село заявиха, че се готвят за протест. Те настояват да получат конкретен отговор от властта кога ще могат да се върнат обратно в домовете си, както и колко точно е опасно влизането в селото
Всеки ден те посещават селото за поне по 10 минути и не знаят дали за здравето им съществува риск заради обгазяването.
Жестокият жп инцидент в шуменското село Хитрино, при който загинаха 7 души, а 29 бяха ранени, породи невиждана съпричастност от частни дарители и институции.
За 6 дни правителството и Европейската комисия отпуснаха целево 30 млн. лв., а граждани и фирми дариха още близо 1,7 милиона лева.