Пловдивският окръжен съд осъди Христо Терзийски на четири години лишаване от свобода и го призна за виновен в причиняването на смърт по непредпазливост на П. П., като деецът не е предвиждал настъпването на обществено опасните последици – смъртта, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди, вследствие на умишлено нанесени три средни телесни повреди, причинили трайно затрудняване движението на снагата за период от повече от 30 дни – чл. 124, ал.1 вр. чл. 129, ал. 2.
На основание чл. 25, ал. 1 вр. чл. 23, ал. 1 от НК групира наказанието от четири години лишаване от свобода на Христо Терзийски по настоящото дело и наказанията от една година и шест месеца лишаване от свобода и една година и два месеца лишаване от свобода, наложени на същия подсъдим по НОХД №6236/2015 г. по описа на Районен съд – Пловдив, като определя едно общо най-тежко наказание от четири години лишаване от свобода.
На основание чл. 24 от НК увеличааваопределеното общо най-тежко наказание с една година и шест месеца лишаване от свобода..
На основание чл. 61, т. 2, във вр. с чл. 60, ал. 1 от ЗИНЗС така наложеното наказание, в размер на пет години и шест месеца лишаване от свобода подсъдимият Христо Терзийски следва да изтърпи при първоначален СТРОГ режим в затвор или затворническо общежитие от закрит тип.
Състав на Окръжния съд осъди Христо Терзийски да заплати на гражданския ищец и частен обвинител по делото Й. В. сумата от 15 000 /петнадесет хиляди/ лева обезщетение за причинените й от престъплението неимуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от 28.08.2012 г. до окончателното й издължаване, като до пълния предявен размер от 50 000 лева отхвърли гражданския иск като неоснователен и недоказан.
Според обвинителния акт семейството на подсъдимия Христо Терзийски имало две къщи с общ двор в с. Стряма, обл. Пловдивска. През пролетта на 2012 г. Христо Терзийски и брат му пуснали да живее в едната къща, без да плаща наем, пострадалия П. П., пенсионер, с уговорката да плаща само тока и водата. Това обаче не се случило.
На 18.08.2012 г. жената, с която П. П. живеел в къщата, заминала за Испания при големия си син, като малко след това пострадалият П. й се обадил с оплакване, че няма какво да яде. Това било често състояние при съжителството им – все имали някакви борчове. До заминаването й пострадалият бил в добро здраве, не злоупотребявал с алкохол, издържал се от пенсията си.
Междувременно Терзиев и брат му били задържани от органи на полицията и след освобождаването им изнесли багажа на П., а него изгонили. Причината, която изтъкнали, е, че П. ги крадял, а Христо Терзийски смятал, че ги предавал на полицията.
На 28.08.2012 г. Христо Терзийски видял на улицата пострадалия П. и го повикал в двора на къщата си. Започнал да му се кара и да го пита къде са инструменти, за които брат му Н. Т., твърдял, че са откраднати – трион и тесла. Решил да го сплаши, като го удари. Ударил го няколко пъти с юмруци в тялото, при което му нанесъл три средни телесни повреди – счупване на пето, десето и единадесето ребро. Пострадалият се свил и паднал на земята, помолил Терзийски да повика Бърза помощ, след 2-3 минути спрял да се движи и говори. Терзийски проверил за дишане и пулс, но такива нямало.
Смъртта била вследствие счупванията на 10-о и 11-о ребро в дясната гръдна половина, довели до чернодробна травма – разкъсване и остра кръвозагуба. Терзийски се уплашил, че ще трябва да влиза в затвора и решил да скрие тялото. Натоварил го на задната седалка на БМВ-то си, откарал го до тяхната нива, изкопал дупка в пресъхнал напоителен канал и заровил тялото на П.
На 17.03.2015 г. служител при „Криминална полиция” провел беседа с подсъдимия във връзка с разследване на множество кражби. В този разговор Терзийски разказал за случилото се през лятото на 2012 г. При извършения следствен експеримент Терзийски отвел полицаи до местопрестъплението, а при направения оглед на около 100 метра от асфалтовия път между с. Стряма и с. Трилистник, преди ДДС „Чекерица”, били намерени заровени в почвата човешки кости и вещи, принадлежащи на П. – къси панталони и ключове.
Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред Апелативен съд Пловдив.