Президентът Румен Радев се закле и подписа клетвената декларация като петия държавен глава на България. Веднага след това той целуна Евангелието, кръста и ръка на българския патриарх Неофит.
Клетва след него положи и вицепрезидентът Илияна Йотова, която също целуна ръка на патриарха.
Президентът и всички в пленарната зала станаха на крака, за да прозвучи българският химн и европейският - след него.

"Позволете ми първо да благодаря за доверието да бъда президент на държава с 13 века история, на народ, който не отказва да се смири с политическите страсти. Мнозина днес казват, че времената са трудни, но животът изглежда подреден, когато се разказва в минало свършено време. Милионите граждани трябва да осъзнаят собствените си интереси, да отстояват дори непримирими позиции в името на добруването на България. Такава е логиката на демокрацията. Държавност се гради с натрупване. Всяко поколение има своите изпитания. Преходът се оказа нашият жребий. Икономическите реформи, макар и болезнени, доведоха до превръщането на плановата икономика в пазарна", коментира Радев.
 
По думите му мнозина хора днес не виждат смисъл да гласуват. Партиите са повече от идеите за България, допълни той. Отчуждението на гражданите от политическата класа е благодатна почва за популизъм.
 
Проведеният референдум през ноември 2016 г. показа, че българите искат личности в парламента. Реформата на Изборния кодекс не трябва да създава повече проблеми, отколкото се опитва да реши. Трябва да се ограничат парите на партиите чувствително. Липсата на справедливост е друг структурен проблем на обществото и голямата пропаст между бедни и богати, между хората в градовете и селата, безнаказаната корупция и злоупотребата с власт. Това са основните мотиви за голямата емиграция.
 
Правосъдието е бавно и има усещане за безнаказаност. Считам, че съдебната реформа трябва да бъде приоритет на следващото Народно събрание. Необходими са решителни антикорупционни мерки. Няма как да се справим с корупцията и справедливостта, без непримиримостта на обществото.
 

Несравними са шансовете на дете от големи град, с тези на дете от село. Българските лекари масово емигрират, системата се нуждае от строг контрол, каза още държавният глава.
„Осъзнавам, че държавният глава е лишен от законодателни правомощия. Но никоя институция сама не е способна да постига големи цели. Ще използвам всички възможности за насърчаване на диалога и взаимодействието между институциите и политическите сили. Ще стимулирам обществени дебати по важни теми и ще търся съгласие по важни теми”, зарече се държавният глава. „Ще бъда президент на всички българи, ще отстоявам надпартийността на институцията”, каза още той.

Той бе категоричен, че външната политика на страната трябва да се формира у нас и да се отстоява навън.
„Нарастват антиевропейските настроения, броят на недоволните нараства, убеден съм че членството в ЕС трябва да се отстоява. Председателството в ЕС е предизвикателство, но е и изключително важно. Трябва да се укрепи границата, да сме обединени, да искаме ревизия на Дъблинското споразумение. Очевидна е кризата между ЕС, НАТО и Русия. Засилването на конфронтацията не е добро за никого. Ролята на държавния глава не е да посочва враг, а да способства за решаването на кризата. Вярвам, че резултатите от изборите в САЩ и новата конюнктура в света дават надежда за скорошно възстановяване на диалога”, добави Радев.

В словото си той изтъкна още, че общество, което загърбва солидарността, се обрича на духовен фалит. „Нерешените проблеми на прехода прераснаха в опустошителна демографска криза. Тя може да бъде преодоляна с комплексни мерки в икономиката, образованието, здравеопазването. Българите трябва да създават семейства и да раждат децата си тук. Ще работя с всички сили сънародниците ни зад граница да усещат подкрепата на държавата”, каза още Радев.
 
„Моето кредо е малко думи, но резултатни действия. Имате още една седмица”, обърна се Радев към председателя на парламента.
 Ще бъда президент на всички българи независимо от партийна принадлежност, религия и етнос и ще се противопоставям на опитите за поляризация. Ще отстоявам надпартийността на институцията и ще се противопоставям решително на опитите за разделение и поляризация на обществото ни. „Българската конституция отрежда на президента важни прерогативи във външната политика и сигурността. Националната сигурност е всеобхватна система. Тя започва с външната политика, коментира той и добави, че завършва с осигуряване на сигурността на страната и осигуряването на достойнството на отделни граждани“, заяви ген. Румен Радев. Членството в ЕС и НАТО е стратегически избор, който не трябва да бъде поставян под въпрос, заяви президентът Румен Радев пред Народното събрание.
Той подчерта, че ефективното членство предполага ясно осъзнаване и последователно отстояване на националния интерес в двете семейства.
Българската външна политика трябва да се формира у нас и да се отстоява навън, а не обратното, да бъде отворена към света и да печели приятели и партньори, а не врагове, заяви Радев.

Скандал беляза полагането на клетва на новоизбраните президент и вицепрезидент на България Румен Радев и Илияна Йотова. Заседанието на парламента започна в 10:00 часа, малко преди това Радев влезе в НС с първата дама Десислава Генчева.

Снимки от церемонията по полагане на клетва, както и моментът, в който президентът и първата дама влизат в НС

В 10:06 часа Радев се закле пред депутатите, а по време на доста дългата му реч - близо половин час, стана и скандал.

Депутати от ГЕРБ и Реформаторския блок и съпредседателят на ПФ Валери Симеонов

напуснаха демонстративно пленарната зала, преди да приключи словото на бившия главнокомандващ Военновъздушните сили. Те се обидили от репликата му "Остава ви една седмица!" Според председателя на правната комисия Данаил Кирилов - един от възмутените, Радев се подразнил от шума в залата.