У нас се насади виждането, че всеки депутат трябва да е поне доктор в някаква област, макар и по синтаксис. Така бившият министър-председател Жан Виденов описа хаоса в родното образование и липсата на критерии за оценка на студенти и преподаватели.
Според него просветната система има остра нужда от съвременни решения при определяне рейтинга на вузовете. Вместо тях обаче то изобилства от скандали, които с времето стават все повече, каза преподавателят в Ероколежа в Пловдив.
Той участва в представянето на проекта на висшето училище „Система за управление в Европейския колеж – високо качество и отговорност“. Разработката се осъществява с финансовата помощ на ОП „Развитие на човешките ресурси“ и се съфинансира от Европейския социален фонд.
„До тези проблеми се стига, защото продуктите на научно-изследователската дейност не се оценяват. В същото време в средното образование не се мисли какво съдържат, как се структурират и оценяват зрелостните изпити. Подобна е картината и с дипломните проекти на студентите. Без оценка на качеството на образованието е невъзможно да се живее и един ден“, подчерта бившият министър-председател. И добави, че и в Германия има подобни гафове - само през последната година двама министри там изгорели заради преписани дисертации. Същото се случи и с един унгарски президент, отбеляза той.
Президентът на колежа проф. Марияна Михайлова смята, че образователният модел у нас е доста уродлив, а резултатът от това е, че младежката безработица е една от най-високите.
Тя посочи, че Националната агенция за оценяване и акредитация на висшите училища работи с доста противоречива методология. Прави се оценка на предлаганите образователни услуги, но чиновниците обясняват, че старите икономически държавни вузове са по-добри от новите. Така на практика частните учебни заведения се задушават, макар че в цял свят играят водеща роля.
Проф. Михайлова подчерта, че членове на комисията са хора видимо неграмотни и говорят на диалект. А още с влизане във висшето училище ангажират преподавателите с личните си проблеми – да им издадат някоя книга, да осигурят часове на техен роднина или да им намерят вегетарианско меню. Необходимо е да се въведе международна акредитация на вузовете, за да се избегне шуробаджанащината, категорична е проф. Михайлова.
Преподавателят в колежа и бивш зам.-кмет Константин Писков посочи, че едва 43% от завършилите ВУЗ работят по специалността си, а 16% търсят реализация навън. Затова реалната безработица сред младите висшисти е над 22%, макар официалната да е 12%. Вятър и мъгла нарече той връзката с работодателите, защото те разпознават 4-5 държавни вуза.