Над 100 асансьора в Пловдив са запечатани и ще бъдат пуснати отново, след като от етажната собственост ги оборудват с авариен телефон.
Жителите на стотици високи сгради са подали протестни подписки срещу алармите, надявайки се изискването да отпадне, съобщи "Марица".
Новата наредба обаче е безкомпромисна. Добрата новина е, че необорудваните уредби вече няма да бъдат спирани на момента, а живеещите във входовете ще получават едномесечен срок след проверката, в който ще трябва да набавят задължителното устройство.
Със сигурност обаче ще има още запечатани кабинки, ако хората не побързат, съобщи председателят на местната Асоциация на асансьорните техници Филип Воденичаров.
Асансьорите минават технически преглед по различно време на годината, затова към момента опасността от масово спиране не е видима. Поставянето на джиесем комуникатори в кабините обаче е неизбежно, твърди Воденичаров.
Той бе сред участниците в преговорите, проведени между асансьорни техници от страната и представители на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор.
„Единственото, което успяхме да постигнем, е едномесечното отлагане. Както и разбирането, че не трябва да се глобяват сервизните фирми и да се отнемат лицензите на техниците, ако техен клиент не е изпълнил разпореждането на закона”, допълни Воденичаров.
По думите му, от Агенцията са признали, че акцията за комуникаторите не е била разяснена добре, което е провокирало и обществената съпротива.
В някои от сервизните фирми са събрани стотици подписки с отказ да се постави алармен телефон. В една от тях, която отговаря за 400 уредби, са постъпили подписки за 96 % от клиентите. За това свидетелства управителят Боян Йорданов. Той лично отговаря за 80 асансьора, за 77 от които са подадени подписки. Йорданов каза, че част от декларациите са пратени и до омбудсмана Мая Манолова.
Всъщност, подписките няма да свършат работа, показва срещата в София. От агенцията са категорични, че няма шанс за преразглеждане на наредбата, обясни Филип Воденичаров. Той информира, че проверки по асансьорите в Пловдив се извършват и в момента, но глоби не се налагат.
Своеобразното отлагане ще може да продължи най-много до датата на годишния преглед. Или по-точно - 1 месец след това. .