Служебният премиер проф. Огнян Герджиков обяви днес министерствата, в които са открити нарушения в проведените обществени поръчки от предишния кабинет.
Нареденостите са установени в рамките на 14-дневната ревизия, която той нареди на министрите си, а предшественикът му Бойко Борисов го посъветва още при предаването на властта да се разрови в работата му и ако има нарушения, да ги даде на прокуратурата. Няма да ви скършвам хатъра, каза му тогава Герджиков.
Най-сериозно е положението в Министерство на отбраната - нарушения по 45 от 82 обществени поръчки са установени.
Девет процедури за измама и други сериозни нарушения са изпратени на военната прокуратура, а в останалите 36 са изпратени на държавната финансова инспекция. В МО за 2016-та са проведени 113 процедури за обществени поръчки. От тях са били прекратени 31. Остават 82 - за доставка на стоки и предоставяне на услуги, които са приключили с подписване на договори. В резултат са подписани 123 договора и 23 допълнителни споразумения, посочи премиерът.
В документацията за обществени поръчки са включвани условия и изисквания към кандидатите, които дават категорично предимство или необосновано ограничават участието на лица в обществените поръчки, констатира Герджиков.
Такива факти са констатирани в Агенция „Пътна инфраструктура”, при поръчка за поддържане на участък от АМ „Хемус”, включително и осветлението на Витиня – Топли дол, Ечемишка и Правешки хан. Именно преди десетина дни в "Ечемишка" част от метална конструкция с лампа падна върху кола и уби жена. Вчера светофар падна в "Правешки хан".
В Министерство на икономиката са докладвани нарушения, изразяващи се в дискриминационни условия в техническите спецификации, каза Герджиков, както и незаконосъобразно допускане на участници.
Нарушения има и в Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средни предприятия.
Забавяни са обществени поръчки от Министерство на земеделието и храните - за изготвяне на последваща оценка на Програмата за развитие на селските райони 2003-2007. Неизпълнението на този ангажимент може да доведе дори до спиране на средствата по програмата по ПРСР от Европейската комисия, заяви Огнян Герджиков.
В Министерство на здравеопазването има проблеми при обществената поръчка за застраховането на санитарните автомобили на центровете на спешна помощ и за охрана на сградите на министерството.
Данни за картелни споразумения са намерени според министерство на финансите.
Има и единични случаи на административни и технически пропуски, които не се отразяват на прозрачността на обществените поръчки. Такива има във финансовото, транспортното, спортното, екологичното, земеделското, социалното, образователното и министерство на енергетиката, посочи Герджиков.
Докладът за нарушенията ще бъде публикуван в пълния му вид в понеделник.
Служебният премиер засегна с темата за смяната на губернаторите, което бе и едно от първите му решения.
"Освобождаването на областни управители и назначаването на нови е осъществено само и единствено според закона. Кадровата политика на този кабинет е публична. Политическата коректност изискваше те да подадат оставки, защото са част от предишното управление. Само един е случаят, в който областният управител на Перник искаше отпуск до изборите, при положение, че областните управители имат сериозни задачи за осигуряването на изборния процес".