„Когато тръгваш в битка, трябва да го направиш с желание, убеденост и твърда увереност, че отиваш да победиш. Ако не вярваш в победата, не отивай в битка. Трябва да бъдат подкрепени достойнството, честта, самочувствието и вяра на българите в идеала, че демокрацията е нещо хубаво, а не някаква пошлост, с която определени хора си измиват ръцете, докато оправдават собствените си облаги”. Това заяви в ефира на БНР проф. Донка Александрова, кандидат за народен представител от „БСП за България” от гражданската квота. Тя е на четвърто място в пловдивската листа на левицата.
„Убедена съм и искрено вярвам, че повечето българи, честно мислещите, социално слабите в България, които са преобладаващи сред хората и интелигенцията, ще подкрепят идеите на БСП за промяна”, категорична бе тя. Проф. Александрова не скри, че много пъти е критикувала БСП. "Човешко е да се греши. Но когато сме сгрешили, трябва да се направи анализ, за да се разбере къде са причините за допускането им, както и какви са пътищата и начините за преодоляването им”, каза още проф. Донка Александрова. Тя обясни, че платформата на БСП за изборите е изпълнима.
Професор дфн Донка Александрова-Бубняк е родена на 16 май 1945 г. в Дряново. Завършва българска филология и история във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” (1967).
1970 - Специализира художествено слово и ораторско изкуство в Ленинградския институт по театър, музика и кинематография.
През 1974 защитава докторска дисертация в НАТФИЗ „Кръстю Сарафов” (Доктор по изкуствознаниe).
1978 - Специализира философия и естетика - в Московския университет „М. Ю. Ломоносов”;
1990 -1993 - Специализира семиотика и комуникация в Института за комуникация , Универстета „Джамия Милия Исламия, Делхи, Индия;
1987-1993 - живее и работи като гост-професор в Делхийския университет и университета ”Джамия Милия Исламия|”, Индия, където публикува първата колективна монография, посветена на културните връзки между двата народа (India and Bulgaria: Cultural Relationship, Reliance Publishing House, New Delhi, 1992), а в България пише още три книги, посветени на Индия. За заслуги към развитието на българо-индийските културни връзки е наградена от президента на Индия - д-р Шанкар Дайал Шарма.
1996 - Специализира президентска реторика в Тексаския университет и в президентската библиотека „Джордж Буш” , гр. Колидж Стейшън, Тексас, САЩ;
2006 – защитава дисертация на тема „Метаморфози на реториката през ХХ век” , (Доктор на философските науки).
За приноса й в областта на реториката и изграждането на катедра „Реторика” в СУ „Св. Кл. Охридски” е удостоена с орден „Св. Кирил и Методий” – втора степен.
Отличена е с голямата награда на фондация „Човещина” - „Кавалер на фондация „Човещина”.
Председател е на Българската асоциация по реторика от създаването й (1995 до сега). Избрана е за вицепрезидент на Световната асоциация по реторика (Global Rhetoric Society) със седалище Пекин, както и член на Управителния съвет на Международната асоциация по история на реториката (ISHR), на Международната асоциация за изследване на аргументацията (ISSA), на Китайската асоциация по реторика на света (Chinese Rhetoric Society of the World) и др.
Автор е на първите програми по реторика в България, на монографии, учебници и статии по реторика ( „Античните извори на реториката”, „Проблеми на рториката” , „Основи на реториката”, „Метаморфози на реториката през ХХ век” и др.) Както и на „Библиотека Реторика” – поредица от преводи на книги по реторика, оказали най-силно влияние за ренесанса на тази наука.