Село Труд не е враг на зелената енергия, но опорочения начин на производство на ток от течна тор в ел. централата работеща на метри от домовете на хората, системно обгазява местните жители с неприятни миризливи газове. Афишираната от фирмата собственик информации, че село Труд е едва ли не, е враг на зелената енергия, не отговарят на истината. Това декларираха от Инициативния комитет, който се бори за чист въздух и природа.
Още през 2015г. (малко след като централата започва работа) над 300 жители на селото внасят жалба срещу ел. централата с настояване за нейната пълна инспекция и проверка. Факта, че управата разбира за тези проблеми година и половина по-късно, не дава право към днешна дата да се спекулира с думата и действията на хиляди потърпевши, дори повече - подобни думи по-скоро компрометират работата на държавните институции, които се "активират", чак след като жителите изчерпват всички административни пътеки за решение на проблема и преминават към активни действия. Множество сигнали на "Зелен телефон" на РИОСВ и тел. 112 от 2015-та година също свидетелстват за огромна пропаст между Институции - Потърпевши.
Към днешна дата населението остава с горчивината, че държавата хвърля повече усилия да ги убеди, че проблем няма, от колкото да си свърши работата.
В продължение на близо 2 години жителите на село Труд търпеливо дават възможност на държавата в лицето на всички отговорни регулатори да се самосезират и предприемат адекватни мерки. Търпението и кредита на доверие се изчерпва в летните месеци на изминалата 2016-та година, когато положението става нетърпимо. Същата 2016-та година от местните практикуващи доктори алармират, че аспираторните заболявания в селото скачат с внушителните темпове. Този факт е подминат и претопен с обща статистика на РЗИ за община Марица, а не предвид опита и притесненията на местните специалисти в здравеопазването.
30 000 тона отпадъци годишно продължават трета година да се извозват обезпокоявно по главната улица на село Труд, а камионите с течна тор и силаж разнасят неприятни миризми и разбиват пътната настилка на населеното място, минавайки покрай възлови за селото детски градини, училища и ясли. Жителите питат: "Това, също ли е взаимствана европейска практика?" Тук също с голяма сила виси въпроса, защо кметове и институции преди да приветстват дадена индустрия в определен регион не се интересуват има ли населеното място изградена пътна инфраструктура, която да поеме дейността на "добре дошлия" бизнес?
Междувременно био гигант произвеждащ ток в Цюрих се разграничи от твърденията на собствениците на мощността в Труд за използвана еднаква технология за производство на ел.енергия. В официално писмо от Цюрих подчертаха, че технологиите на двете производства са съвсем различни и няма база за сравнение.
Цитат от писмото на г-н Хелмут Фетер управител на гиганта Биогаз Цюрих АД в отговор към трудчани:
"Тук в Цюрих е инсталирана напълно различна ферментационна система, която работи по друг метод. Освен това всички производствени процеси, свързани с отделяне на емисии, протичат в затворени халета с пречистване на отвеждания въздух, за да не притесняваме непосредствените и по-далечни съседи. Ефективни мерки за облекчаване във Вашия случай са възможни само чрез концептуални промени по инсталираната при Вас техника и нейния начин на работа. Като обслужващ персонал на нашата инсталация ние за съжаление нямаме капацитет за подобни задачи и затова Ви препоръчваме да се обърнете към компетентна фирма за планиране или строеж на подобни инсталации”
Мястото на тази ел. централа не е в землището на село Труд, категорични са жителите на селото. До миналата година се търсеше диалог със собствениците и решение на проблема, но сега искането е безусловно закриване на централата.
Жителите на с. Труд са ЗА добри европейски практики в областта на възобновяемите енергийни източници, но не и когато печалбата и икономическите интереси на шепа хора и тяхната дейност са за сметка на здравето и нормалния живот на хиляди потърпевши в близост и лишаването им от основни конституционни права.