„Аз не съм специалист по темата за измамите с храни, но като потребител ми прави впечатление бумът на малките магазинчета - пекарни, млекарници, месарници, зарзаватчийници и т.н. все с препратки към детството ни, което свързваме с истинските вкусове. В тези магазинчета често се предлагат храни, с претенцията да са „еко“, „зелени“, „органик“, „био“ и т. н. Много често и с просто око се вижда, че тези обекти просто се възползват от модата за търсене на „чисти храни“ единствено с цел реализиране на печалба.“ Това заяви омбудсманът Мая Манолова по време на дискусия в Пловдив, посветена на борбата с измамите с храни. Форумът бе организиран от Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, съвместно със Съюза по хранителна промишленост, Асоциацията на млекопреработвателите и Асоциацията на месопреработвателите. На събитието присъства и служебният министър на земеделието и храните проф. д-р Христо Бозуков.
Омбудсманът разкритикува и сега действащото законодателство в сферата на храните у нас.
„Законът за храните в частта „безопасност на храните“, например, наистина е трудно четим и трудно разбираем за редовите граждани. Според мен се изисква специална подготовка, плюс юридическо образование, за да могат да бъдат разбрани текстовете, които се отнасят до изискванията за състава на храните, за тяхното етикиране, по простата причина, че всички те препращат към няколко европейски регламента“, подчерта омбудсманът.
Манолова посочи, че в момента Европейската комисия е концентрирана върху засилване на контрола и изработването на норми, които да противодействат срещу измамите и злоупотребите с храни.
„Колкото по-скоро България синхронизира нормативната си уредба, токова по-добре ще бъде и за нас като потребители, и за Вас като производители“, каза общественият посредник.
Председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева подчерта, че „има три важни „П“-та, между които трябва да бъде постигнат баланс - потребител, производител, пазар или печалба“.
На форума бе връчено писмо на земеделския министър проф. Бозуков от омбудсмана и представителите на хранителния бранш за промяна на подзаконовата нормативна уредба, свързана с прилагане на Закона за храните и отпадането на ДДС върху дарените храни с изтичащ срок на годност. Той влезе в сила от 1 януари 2017 г., но заради забавяне на подзаконови актове все още действа само на хартия.