Конституционният съд на Република България допусна за разглеждане по същество делото за касиране на парламентарните избори, внесено от 96 народни представители от ГЕРБ. Магистратите обаче отхвърлиха искането на партията да се изискат материалите от прокуратурата по разследването намерените 350 000 бюлетини в печатница в Костинброд.
Определението на съда е от 29 май и днес е публикувано на неговия сайт.
От ПП ГЕРБ поискаха делото да се гледа при открито заседание и да се изискат материалите от прокуратурата по казуса "Костинброд". КС обаче отхвърля и двете искания. Основанието е, че разследването с намерените бюлетини все още не е приключило.
Не било необходимо да променя трайната практика делата за изборни нарушения да се гледат закрито, а пък и от ГЕРБ не били посочили защо искат открито заседание. Докладчик по делото е председателят на Конституционния съд Димитър Токушев.
Депутатите от ГЕРБ - вносители на иска поддържат, че са извършени следните нарушения:
- Недопустима агитация в деня за размисъл и в деня на изборите;
- Участие в публичната част на кампанията на социологически агенции, трайно обвързани с определена политическа сила, участник в изборите. Поддържа се, че изнасяните от тези агенции данни са довели до промяна на обществено-политическите нагласи за гласуване;
- Гласуване в чужбина, извършено в противоречие с правилата от Изборния кодекс (ИК);
- При водене на регистъра на жалбите в Цeнтралната избирателна комисия (ЦИК) не са спазени нормативни изисквания;
- Купуване на гласове в изборния процес в редица райони и избирателни секции.
По делото са приложени и три тома доказателства за претендираните нарушения.
Конституционните съдии изискват от ЦИК да предостави резултатите от проверка на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" към МРРБ по решение на ЦИК от 29 април 2013 г. на избирателните списъци от гласуването в Турция, както и още две решения на ЦИК от 12 май 2013 г.
КС конституира като заинтересовани страни по делото Народното събрание, президента, Министерския съвет, трима министри, ВАС, главния прокурор, омбудсмана, ЦИК и няколко неправителствени организации. Те могат в срок от 7 дни да представят писмени становища и доказателства по делото. Вносителите на искането в същия срок могат да представят допълнителни съображения.
Особени мнения и становищa по определението за допустимост са изразили петима съдии - Румен Ненков, Кети Маркова, Анастас Анастасов, Цанка Цанкова и Георги Ангелов.