Днес започва предизборната кампания за извънредните парламентарни избори на 26 март, информира БТА. Кампанията приключва в 24.00 ч. на 24 март.
Сред основните теми на изборите тази година е решението на Върховния административен съд за задължително машинно гласуване. В процедурата за обществена поръчка за доставка на устройства за гласуване оферта подаде само една фирма - "Лирекс БГ" ООД. Комисията, която отговаря за обществената поръчка трябва до 17.30 часа днес да провери дали участникът отговаря на изискванията по отношение на техническото и финансовото предложение в офертата. След това ЦИК ще излезе с решение. За машинно гласуване във всички секции са нужни над 12 500 устройства.
На 28 февруари изтича срокът за подаване на заявления за гласуване извън страната. Общо 21 516 са подадените досега чрез страницата на ЦИК заявления, а през дипломатическите и консулските представителства в чужбина, по линия на МВнР - 402. За Турция подадените заявления към 23 февруари са 7566, за Великобритания - 2395, за Испания - 1687, и за Германия - 1666. На 4 март изтича срокът, в който ЦИК ще определи местата за разкриване на избирателни секции в чужбина.
Организациите, подали досега документи за наблюдение, са четири със 17 наблюдатели.
Общо 16 са постъпилите до момента жалби по отношение на жребия в ЦИК.
От ЦИК вече показаха и образеца на бюлетината за гласуване в парламентарните избори, публикувана в Държавен вестник и на страницата на ЦИК.
За гласуването извън страната няма преференции, в бюлетината съгласно жребия ще бъдат изписани само имената на партиите и коалициите, регистрирани за изборите. Остава и възможността да се гласува в квадратчето "Не подкрепям никого". В десния край на бюлетината има кръгчета за отбелязване на преференциален вот - до 17 имена.
Най-дългата кандидатска листа е за 24-ти многомандатен избирателен район в София, където мандатите са 16. Ако избирателят не отбележи преференциален вот, гласовете отиват за първия в листата.
Общо 4732 са регистрираните кандидати за народни представители във всичките 31 изборни района. Единадесет души са регистрирани като независими кандидати, издигнати от инициативни комитети.
За разяснителната си кампания ЦИК е подготвила брошури, идентични с тези на президентските избори. Те са удобни за четене, с малък формат, коментираха от комисията.
Тази седмица в ЦИК чрез жребий беше изтеглена подредбата на политически сили в изборната бюлетина.
Определеният пореден номер е еднакъв за цялата страна и за гласуването извън страната и се отпечатва върху бюлетините и протоколите на СИК и РИК. В бюлетините и в протоколите на СИК и РИК наименованията на партиите и коалициите се изписват без кавички, реши ЦИК.
Когато партия или коалицията не е регистрирала кандидатска листа в съответния изборен район, в бюлетината не се изписва нейният номер и за нея не се оставя празен ред. Когато партията или коалицията не е регистрирала кандидатска листа в нито един изборен район или когато регистрацията е обявена за недействителна или е заличена, в бюлетината за гласуване извън страната не се определя номер или определеният номер по жребий не се изписва и не се оставя празен ред за съответната партия или коалиция.
Партия "Презареди България" има регистрация за изборите, но пък не регистрира нито една кандидат-депутатска листа в страната. Затова и в споразуменията между БНР и БНТ за реда и условията за отразяване на предизборната кампания има резерва към тази политическа сила. Това е записано в две отделни решения на ЦИК по казуса.
Електронните медии (с изключение на БНТ и БНР и техните регионални центрове) изпращат днес на Сметната палата, на ЦИК (за електронна медия с национален обхват) и на РИК (за електронна медия с регионален и местен обхват) условията, реда за предоставяне на време за отразяване на предизборната кампания, както и тарифите си.
Номерата на независимите кандидати следват номерата в бюлетината на партиите и коалициите съгласно поредността на регистрацията на независимия кандидат от районната избирателна комисия.
Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" към МРРБ осигурява справка за номера на избирателната секция и мястото на гласуване за изборите. Всички избиратели могат да проверят адреса на секцията си на адрес http://www.grao.bg/elections/. Проверка на секцията може да се направи и с СМС на номер 18429 и за трите мобилни оператора. Цената на SMS e 25 стотинки без ДДС. В текста на SMS се изписват единствено десетте цифри на ЕГН. Системата връща SMS с номера и адреса на избирателната секция за въведения ЕГН. Проверка се прави и на стационарен телефон - избира се 0800 14726. Номерът е безплатен за цялата страна.
ЦИК е създала организация и за гласуване на хората с увреждания и за тези, които се нуждаят от придружител. По същество тези условия не се се различават от други години.