С настъпването на „женския” месец март в галерия Аспект своите картини редят три художнички – Здравка Василева, Тата Тарасова и Шукран Истанбулу – представителки не само на различни поколения и стилове, но и на различни националности и държави. Подобно съвместно презентиране на няколко автори винаги е любопитно, защото дава възможност на публиката освен за възприемане на отделния творец, и за съпоставки и сравнения, а това винаги е интригуващо. В това отношение настоящата изложба е изключително благодатна. Изложбата ще бъде от 7 до 28 март.
В трите зали картините на всяка от авторките са аранжирани отделно, но и се преливат в цялостно отвореното пространство на галерията, оформяйки една обща експозиция под надслов „Женски светове”. Всяка от художничките е ярка представителка както на националните особености на живописта в своята страна, така и на своето поколение. Най-позната, разбира се, е Здравка Василева. Тя е пловдивчанка не само по произход, но и по сърце и душа. Въпреки че от години работи и живее в София, в картините ѝ винаги присъства родният ѝ град, платната й са наситени с неговата неповторима атмосфера. Тя е художник с афинитет към интериора. Стари скринове и лампи, усещане за някакво невидимо присъствие и спокойствие. Предметите носят своя памет за нещата преди нас. Формите са условни и дават воля на желанието за експеримент с фактурата и цвета в картината. Пейзажът пък присъства като мотив през отворен прозорец, стара романтична фасада или силуета на типична пловдивска махала.
Различно отношение към пейзажа ни демонстрира Тата Тарасова. Рускиня по националност, литовка по гражданство и бургазлийка по местоживеене, тя е космополитна личност и разностранен талант. Картините ѝ са резултат от многобройни пътешествия, отразяват един неспокоен дух, чиито тежнения се изливат не само върху платното, но и в стихове и музика. Тата се представя в изложбата с дузина живописни работи върху платно и картон. Като тематика те представят пейзажи от България, Литва и Тунис, а като стилистика носят в себе си най-добрите традиции на класическия руски пейзаж. Получила художествено образование в училище по приложни изкуства, Тата смята за определящо в нейното развитие като творец влиянието но своя баща, Юрий Тарасов, заслужил художник на Съветския съюз и Руската федерация. „В пейзажите си аз не се опитвам да изобразя всеки детайл на растенията и дърветата, а да предам атмосферата – аромата на цветята, звуците на гората, спокойствието на есента или усещането сякаш наистина си на брега на морето” – споделя Тата.
Третата участничка в изложбата „Женски светове” е туркинята Шукран Истанбулу. И докато при първите две говорим за различна трактовка на пейзажа и за повече или по-малко реализъм, при Шукран Истанбулу всичко е цвят и емоция. Тя започва сравнително късно да се занимава с изобразително изкуство; като Тата е космополит, живяла е във Вашингтон и Хамбург и именно там е получила и първите си уроци в живопис. Нейните платна са абстрактни, експресивни и носят едно източно по своята същност светоусещане. Ярки чисти багри – синьо, червено, жълто, претворени върху платното като части от ориенталски стенописи, като разноцветната турска керамика. В някои от композициите повтарящите се детайли оформят фигури на пеперуда, слон или сграда, но това, което грабва от пръв поглед, е изригването на емоцията и експресията на пресъздаването.
Три художнички със своите различия и сходства, три погледа към обърканото ни съвремие, три женски свята, които провокират да се замислим колко всъщност сме еднакви в своите надежди и тревоги, в стремежа си към един по-хубав и красив живот. Ако разглеждайки картините на тези три жени, проумеем, че няма значение откъде идва човек, а какво представлява и какви са стремежите му, значи, изложбата е постигнала целта си.
Шукран Истанбулу е родена в Балъкесир, Турция. Средното и висшето си образование е завършила в Анкара. В продължение на седем години живее в Хамбург и Вашингтон. В столицата на САЩ започва да учи рисуване. След като се завръща в Турция през 2000 година, учи при художничката Гюлсерен Сьонмез. През 2001 година се включва в уъркшопове на художниците Хикмет Четинкая и Ердоган Сечил.
„Вярвам, че изкуството е неразделна част от живота, приемам изкуството като огледало, отразяващо живота. С тази вяра се стремя да споделя своите наблюдения и безкрайна любов към вселената чрез картините си като емоция на цветове, петна и текстури“, споделя художничката.
Шукран Истанбулу има няколко самостоятелни изложби, както и участия в много групови експозиции в Турция и в чужбина. Участвала е и в различни художествени панаири, семинари и пленери за живопис в родината си и в други страни. Нейни картини са излагани в Париж, Москва, Атина, Пловдив, Реджо Емилия и др. Член е на AKD (Асоциацията на жените художници в Анкара) и UPSD (Международната асоциация за изкуство към ЮНЕСКО AIAP). В ателието си художничката организира собствени уъркшопове.
Татяна (Тата) Тарасова е родена в Москва. Учила е в московското Художествено училище, но истинското си образование в областта на живописта получава от своя баща, художника Юрий Михайлович Тарасов (1929 – 1998).
В началото на 90-те години на ХХ век заедно с родителите си Тата се премества в Литва. В периода 2000-2010 г. живее и работи както във Вилнюс, така и в Москва.
Прави множество изложби, сътрудничи си с няколко московски галерии, както и с Натали Болдирефф (Париж), Edgar's art (Англия), „Мяно инициатива“ (Вильнюс), „Богориди“ (Бургас).
Нейни картини се намират в частни колекции в Русия, Израел, Литва, Украйна и др.
От 2007 г. Тарасова работи активно с много английски галерии, а също и с канадския колекционер Д. Тамойкин.
В периода 1999-2004 г. Тата е постоянен участник в летните семинари, посветени на културата и езика идиш във Вилнюс.
От 2013 година живее в България. Участва в различни арт базари и художествени събития в Бургас.
Основна тема в картините й са старите руски градове и манастири, които пресъздава чрез смесена техника. Съществена част от творчеството й е „градската романтика“, която присъства в цикъл картини от Санкт Петербург, Москва и Вилнюс.
Литовските пейзажи заемат специално място в творчеството й, както и пейзажи от Тунис, Норвегия и Англия.
Тата Тарасова е работила и като учител, а също и като художник в археологически експедиции. Тя е дизайнер на театрални постановки и книги, талантлив поет и автор на песни.