Хиляди пловдивчани отдадоха почит на освободителите на България, като част от тържествата по случая Трети март- 139 години от Освобождението на България. Признателните потомци се изкачиха на хълма Бунарджика, изпълвайки до последно пространството около паметника на загиналите руски войни за свободата на нашата родина. Освен български знамена, венци и цветя, те носиха и плаката с плакати с надписи: "Благодарим ти, Русия: 1878 - 1945". Митрополит Николай, кметът на областният управител Здравко Димитров, кметът на Пловдив Иван Тотев, председателят на Общинския съвет Савина Петкова, Георги Йорданов, кандидати за народни представители от БСП проф. Иво Христов и доц. Георги Йорданов, зам.-началникът на българската отбрана, вицегубернаторът на Санкт Петербург Сергей Мовчан, кметове на райони, общински съветници кандидат-депутати, военни части и много граждани участваха в церемонията. Водещият Христо Христов възпламени патриотичния порив на присъстващите, рецитирайки великата ода на Иван Вазов "Опълченците на Шипка".
Съдбата на българския народ щеше да бъде като на арменците в Мала Азия, ако не беше Руско-Турската война през 1878-ма. Всички помним трагичната съдба на нашите сънародници в Одринска Тракия и Македония", заяви директорът на Историческия музей Стефан Шивачев. Той продължи вълнуващото си слово, припомняки тежката съдба на българите пред петвековното османско иго и борбите им за национално освобождение.
"Факелът на свободата запалиха 30 000 те жертви в Априлската епопея през 1876-та. Българите показаха, че не искат да живеят в робство и са готови за своята свобода. Есента на същата година Цариградската конференция отхвърля идеята за възстановяване на самостоятелната Българска държава. Провалът на мирното решение засяга най-вече Русия от Великите сили. Без тази могъща империя нямаше да празнуваме днес националния си празник. Никой наред на Балканите не се е освободил сам. Българите последни посягат към свободата си, макар да дават половината от данъците в Османската империя. Затова наричаме руските воини освободители, подчерта Шивачев, но прибави и факта, че воини от 15 националности, които вече имат свои държави, участват във войната.
Над 13 500 са българските опълченци на предната фронтова линия и по признание на самите руски командващи - се бият по-добре от руснаците. 20 хиляди българи са организирани в чети и действат и като разузнавачи в тила на врага.
Българските жертви във войната са съизмерими с дадените от руската царска армия, каза още Шивачев.
Той напомни и факта, че огромна колекция от нагръдни икони на загиналите руски воини се пази в историческите музеи в България до днес.
Бог да прости падналите за нашата свобода и да пребъде България, завърши словото си Стефан Шивачев. Присъстващите на церемонията почетоха с едноминутно мълчанание паметта на загиналите за свободата на България и отрупаха паметника им с венци и цветя.