Уникална изложба не само за Пловдив, но и за България откриха днес кметът на Пловдив инж. Иван Тотев и директорът на Природонаучния музей Огнян Тодоров. Огромна Александрова птицекрила пеперуда (Ornithoptera alexandrae), която живее само на едно място в света – гората Попондера в Нова Гвинея, е част от най-новата експозиция на гигантските насекоми.

Изложбата, озаглавена „Най-големите насекоми в света”, представя над 140 вида от целия свят. Това са най-големите, най-красивите, най-ценните насекоми, а общата им цена надминава 30 000 лева.

Цената на експоната на Александровата птицекрила пеперуда е малко под 11 000 лева и е от 1970 година. Съхранява се при специални условия във фондохранилище, като периодично ще бъде показвана пред посетители. Тя е защитен вид дневна пеперуда и е забранена за улавяне.

В изложбата могат да се видят още пеперуди, от които по-интересните са „нощната вещица“, „атлас“, „аргема“. Посетителите могат да разгледат и най-големия представител в света сред твърдокрилите, който е едно от най-редките насекоми – бръмбарът „титан“ с размери близо 15 см, който населява Централна Америка. В изложбата са включени и видове бръмбари – „голиати“, „мегазоми“, „халкозоми“. Тук са и най-големите представители на водните кончета, на скакалците, на хлебарките, на втория по големина вид мравка в света, най-големият вид богомолки.

„В експозицията ще включим още експонати, за да я направим още по-уникална“, уточни директорът на музея Огнян Тодоров. Той допълни, че залата за живи пеперуди е готова и след около месец ще бъде отворена за посетители.

Това е поредният иновативен проект на Община Пловдив, в който ще се отглеждат в изкуствени условия 300-400 броя атрактивни видове пеперуди. На място ще бъдат изнасяни и лекции с допълнителна информация.

Скоро всички посетители могат да се радват и на модернизирания 3D планетариум. Първият филм, изпълнен с много визуални ефекти, който ще се прожектира, е на National geography – Морски динозаври. Предстои да бъдат закупени и още два филма на космическа тематика, като единият ще е подходящ за по-малки деца.

„В началото започнахме с премахване на гредореда, сега правим ремонт на цялата сграда и тя скоро ще бъде завършена. Община Пловдив притежава уникални експонати, които години наред могат да служат на музея и да радват пловдивчани и гостите на града“, сподели кметът Иван Тотев. Той съобщи, че системата за 3D очила ще заработи след броени дни, закупени са и 3D очилата. Кметът припомни, че Природонаучният музей  е с рекорден проход в историята на града, като само за миналата година е около 200 000 лева.

В плановете за тази година влизат и разширението на музея с топла връзка към зала „Лотос“ и изграждане на ботаническа градина в Дондуковата градина.