"Сега на България са нужни хора като проф. Иво Христов – с позиции и мнение, които работят в интерес на родината”, обобщи председателят на Асоциация „Сигурност” в Пловдив Панчо Панчев след двучасова среща на структурата с водача на пловдивската на листата с №10. Бившите служители от системата на МВР „разходиха” проф. Христов по конспект с две трети от актуалните въпроси на света. Разликата между новата и старата администрация във Вашингтон, според изтъкнатия анализатор, е само в подходите, целите са същите, а една от тях е да няма алтернатива извън Америка. По думите му, дефинираният от Тръмп нов курс на реиндустриализация означава ново превъоръжаване. „Засега новият стопанин на Белия дом е в дефанзивна позции и в обяснителен режим. Един по един „отстрелват” хората му. Професорът анализира ситуацията около Китай и опитите страната да бъда поставен в изолация. Стратегически съюз между Русия и Китай засега няма и целта е той да не бъде допуснат, стана ясно от думите му. Според водача на листата „БСП за България” в Пловдив. в момента върви деликатна игра, изходът от която се определя от това дали постсъветският руски елит ще се хване на уловката или ще устои на изкушението, което му предлага Запада. Анализаторът припомни моментите от историята на Русия и Съветския съюз, когато елитите са повярвали на англо-саксонските „партньори”, в резултат Русия бе превърната в суровинен придатък. Проф. Христов се спря на структурата на руската икономика в момента, структура, все още базирана на енергоносителите, въпреки че от миналата година 9 млд. долара от националния продукт са формирани от информационни продукти.
„Най-големите страхове на Европа, ситуирана в Брюксел, е в това дали има сделка между САЩ и Русия за Прибалтика, за Балканите и за Украйна. Европейските елити са уплашени, че господарите на света са се договорили със „световния злодей” Путин”, каза проф. Христов.
Той беше категоричен, че демонтажът на Европейския съюз е в ход, декомпозиран ЕС устройва САЩ, те по-лесно ще се договарят с отделните държави. В контекста на Балканите: ще се противодейства на кооперацията между Русия и Турция, а ситуацията в Македония трябва да се следи внимателно, обясни геополитическият анализатор. „Следващото правителство ще бъде изправено пред предизвикателството да вземе реално отношение по случващото се, защото всеки трети българин е свързан с казуса „Македония”, каза проф. Христов.
„Не коментирам нещо, което го няма” – отговори на въпрос за външната политика на България, водена от предишния кабинет. Попитан за състоянието на МВР, той отбеляза, че е налице сериозен дефицит на аналитичен потенциал.
Демографската криза, държавата в икономическите процеси и предстоящият вот също живо интересуваха бившите служители на реда. „На контролирания вот се противодейства просто – като излязат пловдивчани масово да гласуват” – каза той за опасенията на аудиторията, че в Столипиново се купуват гласове. Като социолог, професорът не се ангажира с конкретни прогнози, но очерта три вероятности – кабинет на ГЕРБ с патриоти, мълчаливо подкрепяни от ДПС, кабинет на БСП и част от патриотите или нови избори на есен при невъзможност да се състави правителство. „Коалиция БСП – ГЕРБ е една от червените линии, които няма да премина в политиката, което означава да напусна Народното събрание”, категоричен беше проф. Христов, а позицията му беше подкрепена с аплодисменти.
В заключение, членовете на Асоциация „Сигурност” в Пловдив декларираха, че застават зад инициативата „Иво Христов за Пловдив”, която преди седмица се зароди по идея на бивши и настоящи студенти на преподавателя в Пловдивския университет.