Общинският съветник от „Съюз за Пловдив" адвокат Дани Каназирева изпраща писмо до министъра на здравеопазването д-р Таня Андреева за иницииране на съвместна среща, на която да бъде обсъдена възможността за запазване на Белодробна болница. В качеството си на председател на временната комисия за прекратяване на дейността на СБПФЗАЛ „Д. П. Кудоглу” ЕООД, Каназирева предлага на обсъждането да бъдат поканени представители на общината, на комисия, която тя оглавява, представители от Българския лекарски съюз и Националната пациентска организация.
От десет години по време на всички предизборните кампании се говори за решаването на проблемите с Белодробна болница и се обещават промени, но резултат няма, коментира Каназирева. Тя счита, че лечебното заведение може да бъде спасено, единствено ако стане държавно, какъвто е статутът на диспансерите с тази дейност в страната. Това ще позволи да се запази цялостният процес на лечението на специфичните белодробни заболявания и базата с прекрасния парк, счита адвокат Каназирева. Позицията й винаги е била категорична, че болницата не бива да се закрива. На сесията на общинския съвет Дани Каназирева, както и колегите й от Съюз за Пловдив, гласуваха против ликвидацията на общинското дружество.
В писмото си адв. Каназирева посочва основните аргументи, поради които е важно болницата да се запази. Тя напомня, че „Д. П. Кудоглу” ЕООД обслужва пациенти от цяла Южна България и разполага с 90 легла или два пъти повече в сравнение с отделението в УМБАЛ „Св. Георги”, което ще поеме медицинските грижи за болните от туберкулоза, ако решението на пловдивския общински съвет от 21 март 2013 г. не бъде отменено.
Съветничката изразява опасението пред д-р Таня Андреева, че УМБАЛ „Св. Георги” няма условия за специфично комплексно обслужване на пациенти, с каквито разполага Белодробната болница, независимо от това, че сградата не е нова. С цел лечение и профилактика на белодробни заболявания и туберкулоза в СБПЗАЛ „Д. Кудоглу”са разкрити диагностично – консултативен блок, кабинети за контрол на туберкулоза, медико – диагностични лаборатории, отделение за образна диагностика, стационарен блок, специализирана белодробна ТЕЛК, болнична аптека. Има детски кабинет, бронхологичен рентген, рехабилитатори. Болницата разполага с административно – стопански блок и голям парк с площ 23 декара, който дава възможност пациентите да не са в близък досег с други болни, посочва Дани Каназирева.
В писмото тя предупреждава министър д-р Андреева, че пребазирането на лечебната дейност в УМБАЛ „Св. Георги” ще доведе до свиване на легловата база и риск от рязко влошаване на обслужването. Отделението с 35 – 40 легла, което все още не е оборудвано, не разполага с толкова широк периметър от специфични медицински грижи, каквито предлага Белодробната болница. Според лекари – специалисти съществува сериозна опасност, че отделението в УМБАЛ „Св. Георги” няма да има възможност за диспансеризацията на пациентите, в резулат на което тенденцията на увеличение на болни от туберкулоза ще се засили., излага мотивите си съветничката.
Закриването на болницата означава и грубо погазване на дарителската воля на големия пловдивски благодетел Димитър Кудоглу, се казва в писмото на Каназирева до министъра. Според нея с този акт ще се потвърдят съмненията на много пловдивчани, че целта на ликвидацията е разпродажба на атрактивните имоти, дарени на общината в миналия век