Всяка година европейските държави сменят два пъти в часовото време. От това страда вътрешният ни часовник, който трябва да се адаптира към новия ритъм. Много хора се оплакват, че вътрешният им часовник е объркан в първите дни след смяната на времето.
Повече страдат хората, които са тип „сови“ – т.е. са по-активни вечер. За тях ставането с един час по-рано сутрин е истинско мъчение, сънят им не е пълноценен. Могат да си помогнат, ако се придържат към един и същ дневен режим. Трябва да си лягат вечер навреме, дори ако още не им се спи. Това правило важи особено за младежите. Тип активност „сови“ или „чучулиги“ (бодри са сутрин) се определя до известна степен и от възрастта – юношите много по-често са „сови“. Точно те обаче трябва да стават рано за училище.
Можем да преодолеем за 2-3 дни неразположението, ако спазваме някои съвети, твърдят лекар. Първото нещо, което човек трябва да направи, след като стане от леглото, е веднага да пусне в жилището си възможно повече чист въздух и светлина, за да се освежи тялото.
Храната трябва да е богата на калций - сирене, мляко. Той се съдържа и в замразени ягодоплодни, сок от касис, прясно изцедени портокали. Има го и в козето мляко. Лекарите препоръчват да прекарваме повече време навън, а вечер да си направим собствен ритуал за отпускане – лека музика, приятна книга или медитация.
Смяната на часа е временно натоварване на организма, защото за много кратко време – едно денонощие, трябва да пренастроим целия си ритъм. Това включва обмяната на веществата, хормоните, мозъчната дейност, промяната отнема доста енергия. Много хора се чувстват в продължение на дни уморени и с лошо настроение. Ако човек например е ставал преди в 7 часа, то организмът му е свикнал да се подготвя 20 мин. по-рано. Кръвното се повишава, спира производството на мелатонин – хормона на съня, а обмяната на веществата се активира. Сега в първите дни след смяната на времето човек трябва да се разбуди преди този процес да се е активирал.