„КЕВР в последните месеци изпълнява политическа поръчка и обслужва политически ГЕРБ. През декември 2016, при поискано увеличение на цената на природния газ от 18%, Комисията го намалява с 3% - предизборно и в услуга на една политическа партия. С новото искане сега, и с тези 18%, става това шоково увеличение от 30%. Отново излъгаха хората." Това заяви председателят на БСП Корнелия Нинова на пресконференция в централата на партията. Тя подчерта, че през цялата кампания този въпрос се е отлагал и се е криел. „Не е имало изобщо обществено обсъждане, което е задължително по правилата за вземане на решение за ценообразуването. Такова обсъждане по цената на природния газ не е имало през последните 2.5 години. Комисията показва тенденция на непрозрачност, на взимане на решения на тъмно и пренебрегване на правилата“, каза още тя.
Корнелия Нинова припомни, че ГЕРБ са обещали, ако съставят правителство, да се увеличават доходите в края на мандата. „Но това вече е изядено предварително от увеличението на цените. Хората, които живеят с доходи под границата на бедност през 2017 г – 314 лв, са 1 600 000. Скокът на цените ще се отрази страшно негативно на живота на тези хора“, категорична е тя.
Корнелия Нинова поиска да се отмени това решение и да се мине по законовия ред – да има обществено обсъждане. „Докато това не се случи, да не се увеличават цените на парното и топлата вода. Ако въпреки това, такова решение влезе в сила, независимо от преговорите за правителство, служебният кабинет да започне оценка на въздействието на това увеличение върху гражданите и да предприеме компенсаторни мерки – промяна в наредба №5, която определя реда и условията за отпускане на целеви помощи за отопление“, посочи председателят на БСП. По нейните думи тази наредба не е променяна от 2009г и там минималният гарантиран доход е 65 лв. „Това е абсурд. Ако ГЕРБ съставят кабинет, веднага със започването на Народното събрание, да се потърсят резерви в бюджета и да се тръгне към увеличаване на доходите на хората още сега, а не някога в бъдеще“, каза още тя. Нинова уточни, че става въпрос за онези доходи, върху които може да влияе държавата и правителството, а те са минималната работна заплата и преизчисляване на пенсиите.
На закрито заседание на 7 април ще бъде взето окончателното решение за повишаването на цената на топлинната енергия.
Това заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов.
Той обеща в еднодневен срок всички представители на енергийните дружества, гражданските организации и институциите, които изказаха становищата си в рамките на заседанието, да получат отговор.
Междувременно пред сградата на КЕВР десетки недоволни граждани протестираха, а движението по бул. "Княз Александър Дондуков" бе спряно и отбивано по ул. "Бачо Киро".
По повод недоволството от поскъпването на топлинната енергия, председателят на КЕВР заяви, че увеличението не може да бъде отложено под натиска на протеста.
"Хората, които са долу, и които протестират трябва да знаят, че комисията не може по никакъв начин да промени цената на природния газ от тази, която вече е обявена, защото тази цена не зависи от нашето решение. Тя зависи от договора, който България има с "Газпром" за доставка на тази цена", заяви Иванов, като добави и факторите:
В ценообразуващата формула участват цяла кошница от петролни продукти - мазут и газьол с различно съдържание на сяра, цените на суровия петрол на международните пазари, курсът долар-лев.
Иванов отхвърли и искането на някои от топлофикационните дружества новите цени да влязат в сила със задна дата от 1 април, за да не възникнат проблеми с отчетите на топломерите.
Подкрепяме и приемаме направеното предложение от КЕВР за промяната в цената на топлоенергията, каза изпълнителният директор на „Топлофикация“ София Георги Беловски.
„С така стеклите се обстоятелства по отношение на цената на газа и предложението, което прави Комисията за енергийно и водно регулиране за актуализиране на цените на „Топлофикация“ София, се създава предпоставка и възможност за нормално функциониране на компанията“, заяви той.
По думите му цената, която се предлага да бъде приета за „Топлофикация" София, въпреки голямото процентно изражение в нейното нарастване, не покрива всички натрупани през годините отрицателни стойности в дружеството.
Така и не чухме ясно и разбираемо защо при 15% повишаване на цената на природния газ на световните пазари, в България той беше увеличен с близо 30%, каза омбудсманът Мая Манолова по време на откритото заседание.
„Силно съм притеснена от шоковото повишаване на цената на природния газ и следващите след него повишения на електрическата енергия, на цената на парното, на топлата вода и след това по ефекта на доминото на всички останали стоки. Смятам, че тези увеличения се правят без аргументи и са необосновани. Смятам също така, че не се спазва изискуемия баланс между интересите на енергийните дружества и на българските граждани“, коментира Манолова.
По думите й решенията се взимат изцяло в интерес на енергийните дружества.
Миналата седмица КЕВР прие предложението на Булгаргаз цената на природния газ за второто тримесечие на 2017 година да се повиши шоково с 31%.
Повишаване на цената на природния газ с над 5% се отразява върху тарифите на топлофикационните дружества, тъй като използват суровината за производството на топлинна и електрическа енергия.
Увеличението в цените на топлоенергията за различните градове е между 18 и 38% заради спецификите на отделните топлофикации. За София се предлага увеличение с 22.70%.
От 1 юли ще поскъпне леко и цената на тока заради когенерацията, която произвеждат топлофикациите. Повишението ще е с около 1%.