750 от най-големите предприятия в България, над 400 техникуми и професионални гимназии, 51 висши учебни заведения и университети обхваща „Индустриалната карта на България“ представена днес, 6.04.2017 г., на пресконференция в БТА-София. Създателите на проекта от JobTiger имат подкрепата на община Пловдив, община Габрово, „Клъстер Тракия икономическа зона“ и Българска търговско-промишлена палата.
Инициативата е продължение на „Информационни дни на кариерата“, които се проведоха през януари и февруари 2017 г. за набиране на кадри за едни от най-големите производствени предприятия от Тракия икономическа зона /ТИЗ/. Светлозар Петров, управител на JobTiger, сподели резултатите: „Над 1000 души дойдоха на срещите с работодателите – ¼ от тях – 250 вече са в процес на интервюиране за преместване на работа в Пловдив. Първите реални назначения са факт и инициативата продължава през май и юни, като прераства в национална, а не само за предприятия от ТИЗ. “
Именно огромният успех на първите срещи с работодателите от ТИЗ е поводът за създаването на Индустриалната карта на България – платформата Industria.bg. Едни от въпросите, на които картата отговаря е в кой регион какви кадри има, нуждите на всяка фирма от конкретни работници. Тя дава възможност на търсещите работа да намерят по-добри перспективи. Освен да помогне за решаването на проблемите с недостига на персонал, проектът се очаква да повдигне отново темата за индустриалната кариера в България и за възможностите за развитие и добър живот, които тя реално дава. За фирмите, позиционирани на картата, тя е нe само инструмент за привличане на кадри, но и чисто търговски инструмент за привличане на клиенти и партньори.
Светлозар Петров заяви, че неоправдано се изтъква тезата, че в България индустрията работи със забавени темпове, а значимо производство няма: „Всъщност в последните години индустриалните производства в страната показват ръст, износът също. Само първите 750 производствени предприятия, включени в новосъздадената Индустриална карта, имат годишни приходи за 2015 година от 38 милиарда лева /според отчетите от Търговския регистър/ и в тях работят 225 хиляди души.“
Стефан Стоянов, заместник-кмет “Образование и бизнес развитие” в община Пловдив, допълни, че Пловдив става все по популярен като сериозен индустриален център, а Тракия икономическа зона е една от големите индустриални зони в Източна Европа. „Над 70 хиляди са заетите в производства в Пловдив и региона и половината от БВП на региона е от производство. Всичко това наред с развитието на другите сектори, доведе до ниска безработица – в Пловдив тя е 3%, а за региона е под 6%. Благодаря на JobTiger за това, че обедини компании от ТИЗ, които да търсят кадри заедно, и които дават още един шанс за кариерно развитие в България.“ Стоянов изтъкна и усилията, които община Пловдив прави за професионалното образованието: „Програмата за дуално обучение набира скорост. Миналата година в Пловдив имаше 1 паралелка, тази година ще бъдат 7. Зад всяка една такава паралелка стои компания, която инвестира време и средства.“
Инж. Пламен Панчев, председател на “Клъстер Тракия икономическа зона“ и съосновател на ТИЗ заяви, че “трайният резултат, който се постига с увеличаването на индустрията в България е факт и той трябва да стане достояние и на младите, за да знаят, че имат бъдеще и реализация в България. Екипът на ТИЗ предлага все по-добри условия за инвеститорите, в това число и кадри с добро образование и квалификация. Българите трябва да знаят, че имат реализация и тук. Даваме алтернатива на хората – вместо да работят в Испания, да дойдат в друг български град, където условията са добри, а рисковете по-малки.“
Чавдар Каменов, оперативен мениджър на Сенсата Технолоджис България, която оперира в Ботевград, Пловдив и София и има над 3000 служители в страната в момента, подчерта: „България е една от най-важните локации за Сенсата, за което свидетелстват инвестициите ни – 100 млн. лева са инвестирани миналата година за новия ни завод в ТИЗ, както и за новата ни тестова лаборатория, която е най-голямата за компанията в световен мащаб“. Той сподели, че компанията е една от участвалите в първия етап на Информационни дни на кариерата: „Срещнахме се с много хора в градовете. Това беше от голяма помощ за екипа ни по подбор на кадрите. Сега отново подкрепяме и втория етап от събития, защото виждаме, че това е добра и смислена стъпка.“
Александър Панев, финансов директор на Метал Технолоджи Груп, обединяваща водещи леярни в България, сподели подкрепата си за проекта: “Радвам се, че колегите прегърнаха идеята това, което се прави за Пловдив и ТИЗ да се прави и за цялата страна. Industria.bg има за цел да покаже другата част от истината за България. Ние чуваме половината от истината - че в България нищо не се прави и нещата отиват на зле и тя се популяризира като цялата истина. Това не е вярно. Затова представяме тази платформа – за да имате и другата част от истината и да се види кои са възможностите, които производствата дават за кариера в България, както за българи, така и за чужденци.” Той допълни, че за 24 млрд. евро са стоките, които са изнесени от България през 2016 г. „Зад фасадите на тези предприятия, за които говорим днес, се изработват тези 24 млрд. евро. От тях 68% са изнесени в ЕС, а всички знаем, че в ЕС държат на качествена продукция“.
Industria.bg ще предоставя и възможност на предприятията да проучат ангажираността на служителите си, чрез участие в изследване на ангажираността. Стоян Ганев от Съдружници по одитно консултиране представи възможностите за изследване на ангажираност на персонала в производствени предприятия и как публикувайки резултатите от изследването, работодателят би могъл да представи себе си по-добре на пазара на труда. „Това че производствените предприятия вече мислят в тази посока е знак, че сред тях има едни модерни и отговорни работодатели“, заяви той.
Актуална информация за проекта можете да намерите на официалната страница на инициативата – https://industria.bg/