С две прояви в събота ще бъде подкрепена кандидатурата на Пловдив за Европейска столица на културата. Това съобщиха организаторите на двете прояви.
В 10,30 часа, в Цар Симеоновата градина, ще се състои за „Да четем заедно за Пловдив“ - Европейска столица на културата 2019. На този Детски празник на книгата ще бъде и награждаването на „Читател на годината“ от НБ „Иван Вазов“, ще има поетично четене, както и една приказна пътека дълга 100 метра, на която децата да рисуват. Ще има състезания по бързо и изразително четене и още много изненади. Децата ще бъдат облечени като приказни герои.
На същия ден от 19 ч. на Римския стадион в Пловдив ще се проведе десетата юбилейна национална среща на творци от цяла България, които споделят творчеството си на уеб сайта "Откровения". Тазгодишната разнообразна културна програма е в подкрепа на кандидатурата на Пловдив за Европейска културна столица през 2019 г. Пловдивчани, гостите на града и феновете на сайта ще могат да се насладят на изпълненията на дуо за стандартни танци, на Красимир Йорданов, Геновева Цандева и Бойко Иванов, които ще представят песни по стихове на български поети, кукленотеатрално студио "Импресия". Ще бъдат представени и много литературни произведения на автори на сайта.
Платформата „Откровения“ е за лично творчество и предоставя възможност за публикуване на авторски произведения – поезия, проза, картини, фотографии, колажи, музика, преводи. Близо 90 000 са регистрираните потребители, много от които са млади хора.
Много са издадените книги на автори, публикуващи в сайта, през тези години. През 2013 година трима негови силни автори излизат пред публика със своите първи книги. Това са Мая Попова, чиято книга „Сюжет за пренаписване” на издателство „Изида” с редактор голямата българска поетеса Маргарита Петкова беше представена пред публика преди няколко дни в столицата. Другото безспорно име, заслужаващо азмирации, е това на Валентин Евстатиев. Не на последно място по важност е книгата на Димитър Никифоров „Бодли в сърцето”, чийто редактор е Ники Комедвенска.
Характерни за сайта са либералният му дух, ненатрапчивостта на собственика и на редакторите, които се намесват само в краен случай. Потребителите, освен че имат възможността да публикуват сами своите произведения, имат възможност и да ги изпращат на редактор, който да ги одобри за публикуване. Активно поддържат и развиват във форума му важни дискусии по горещи теми, създават много нови такива, в които споделят открито и съкровено любимите си произведения, докоснали ги през годините и създават така усещането за приемственост и непреходност на изкуството. Освен всичко друго това е и една предпоставка за развиване на добър естетически вкус у голяма част от интересуващите се от литературата и измеренията на изкуството изобщо.