Любомир Димитров-Гребеца от бандата за отвличания "Наглите" няма да излезе предсрочно от затвора, реши окончателно Софийският апелативен съд (САС).
На първа инстанция Софийският градски съд одобри искането му да бъде освободен предсрочно условно и да излезе близо година и осем месеца преди изтичане на присъдата му.
Оказа се, че Гребеца, както и съучастникът му Ивайло Евтимов-Йожи, са се възползвали от поправка в закона, влязла в сила в последните дни на предишния парламент. С нея всеки осъден може сам да поиска предсрочно освобождаване, а не както беше преди - само по предложение на управата на затвора или на прокуратурата.
Въпреки че срещу него има висящо дело за две убийства - на други двама от "Наглите", които бяха намерени мъртви, ръководството на Централния софийски затвор е дало положително становище за по-ранното му пускане.
САС обаче не приема тази преценка за основателна. В решението си съдът изтъква, че е постъпил протест от прокуратурата, в който се сочи, че случая е налице само една от законните предпоставки - излежал е една втора от присъдата си - 8 години и 4 месеца. От държавното обвинение са подчертали, че не са представени достатъчни доказателства за това, че осъденият се е поправил зад решетките. Акцентират и върху висящото дело за убийство, както и с недобрите характеристични данни на Димитров.
Според магистратите това, че от управата на затвора са заявили, че има снижаване в оценката на риска от рецидив при Гребеца от 60 т. на 38 т., това че не е наказван и е получавал награди, не са достатъчно "убедителни и реалистични" причини да бъде освободен по-рано.
Магистратите изтъкват, че той е осъден за "седем еднотипни тежки умишлени деяния".
"Това обстоятелство, редом с използваните психодиагностични методи на изследване, определят профила на осъдения като личност, която въпреки, че в местата за лишаване от свобода демонстрира добро поведение, в живота на свобода е водил хищнически и манипулативен начин на живот. Не е склонен под влияние на околните да променя вижданията и принципите си, но и притежава необходимия репертоар и комуникативни умения, за да въздейства на околните. Изпъква като извънредно предпазлив и прикрит, резервиран", пише още в решението на съда.
То е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране. Препис от него ще бъде изпратен до началника на затвора в София и Софийска градска прокуратура за сведение и изпълнение, се казва в решението на САС.
Очаква се окончателно решение и за Йожи.
Един от оправданите по делото "Наглите" - Митко Лебешковски, е получил обезщетение от 30 000 лева.
Той е завел дело срещу прокуратурата по Закона за отговорност на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) и окончателно го е спечелил още миналата година, е установил сайтът "Правен свят" след своя проверка.
Лебешковски беше задържан на 23 декември 2009 г. и обвинен, че е участвал в престъпната група като съучастник в отвличанията на Ангел Бончев и съпругата му Камелия. Отделно прокуратурата го обвини и за притежание на два газови пистолета, преработени в бойни. В края на делото през 2014 г. Лебешковски обаче беше оправдан по тежките обвинения, и беше осъден само на 2 г. условно заради оръжията.
В иска си за обезщетение той е претендирал за 300 000 лева, но съдилищата са го отхвърлили. Софийски градски съд първоначално е присъдил на Лебешковски обезщетение от 14 600 лева за претърпените от него неимуществени вреди от незаконните обвинения - това накърнило достойнството и честта му, нанесло му негативни психически изживявания и довело до влошаване на здравето му.
Съдът е взел предвид и продължителността на делото от близо 5 години, престоя му в ареста от почти година, това, че има две деца, последвалите влошени отношения в семейството, както и негативната популярност, която е добил.
Сумата на обезщетението обаче не е одобрена, защото мярката за неотклонение е била взета заради всичките му повдигнати обвинения, включително и това, за което е осъден.
Отделно, магистратите са му присъдил около 1000 лева обезщетения за имуществени вреди, претърпени от невъзможността да ползва 6000 лева, които е дал като парична гаранция след излизането му от ареста в края на 2010 г.
На втора инстанция Софийският апелативен съд е преценил, че за да е справедливо, обезщетението на Лебешвкоски за неимуществените вреди, трябва да се завиши на 30 000 лева.
Недоволни от решението са останали и прокуратурата, и самият Лебешковски, но Върховният касационен съд е отказал касационно обжалване.
След като той е спечелил окончателно делото, искове са завели и Павел Петков-Прасето и Цветозар Славчев-Съро, които също бяха оправдани за участие в групата за отвличания. Оправдан беше и братът на Митко Лебешковски - Радослав, който обаче засега не е търсил обезщетение от държавата.