Очна клиника "Луксор" стана първото лечебно заведение в Пловдив и едно от малкото в страната, което добави виртуална реалност в своята операционна. Пловдивската клиника бе включена в списъка на престижни очни болници в света, които в момента тестват най-новата система за 3D очни операции – Ngenuity.
Хирургът слага 3D очила и следи операцията на голям екран, вместо да гледа в микроскопа. От операционния микроскоп се използва само оптичната част, която се съчетава със системата и позволява извеждането на екрана на перфектен уголемен образ. Освен оперативното поле, отстрани са добавени данни от изследванията на пациента. Ngenuity е ценен инструмент, защото огромният екран се гледа от всички, включително от асистентите, които могат да се ориентират по-лесно в хода на операцията.
В „Луксор“ от д-р Георги Тасков и д-р Тодор Тасков бяха оперирани четири пациентки с катаракта (вътрешно перде) на възраст 50-78 г., както и млада жена на 30 г. от Търговище с очна травма. При нея се наложи операция в задния сегмент на окото – т.нар. витректомия. При операциите бяха съчетани качествата на 3D системата Ngenuity с високотехнологичния микроскоп на клиниката Carl-Zeiss OPMI Lumera 700. Подобно съчетание позволява операциите с добавена реалност да се превърнат в стандарт в микрохирургията на окото.
Системата е разработвана близо 10 години от екип инженери и офталмохирурзи. Една от основните ползи, за които е мислил екипът е, как да намали напрежението на хирурга. Офталмохирурзите са изложени на повишен риск от мускулно-скелетни наранявания, заради неестествената си поза зад микроскопа. Те прекарват часове в статично и неестествено положение на главата, оттам болките във врата и раменете, ошипяването, износването на ставите са чест спътник в тази професия.
Огромна полза за пациента е премахването на фототоксичността и инжектирането на контрастно вещество в окото. При нормалния микроскоп в окото прониква светлина, която оказва нежелан ефект върху зрителната острота. Операционното поле може да се увеличава многократно, без това да се отразява на образа. Не е необходимо да се инжектират контрастни вещества в очите, което е практика при операции на ретината.
Престижното за международната офталмологична общност списание „Retina Today“ („Ретината днес“) прогнозира, че само след 10 години операциите с добавена реалност ще бъдат стандартни в микрохирургията на окото и лекарите ще се питат – как сме оперирали преди?