На 20 юни /вторник/ от 13,00 до 17,00 ч. в Тютюневия град Фондация „Пловдив 2019“ инициира дискусия и практически семинар на тема ИНДУСТРИАЛНА АРХЕОЛОГИЯ – Живият град в контекста на съвременните концепции за културно наследство.
Целта на форума е да представи нова и нехарактерна за България гледна точка към съвременната градска археология, с което да допринесе за разширяване на перспективите и полето за научни и практични разработки сред учащи, специалисти и по-широк кръг от заинтересовани. Водещ лектор в семинара е Емануеле Курти - археолог и културен мениджър от град Матера - Италия, който ще сподели опита си в областта на индустриалната археология в съвременния градски контекст и взаимодействието с културното наследство.
Екипът нa „Пловдив 2019“ ще представи пред участниците в семинара инициативата „Пловдив - Европейска столица на културата 2019“ и „Тютюневият град“, като един от водещите проекти в програмата. Участниците във форума ще имат възможност да се включат и в отворена дискусия, в която да обсъдят тематични казуси и обменят мнения и позиции.
Участието във форума е безплатно с предварителна регистрация до 16 юни. Всички желаещи да се включат трябва да попълнят регистрационна форма за участие през сайта на Тютюневият град http://tobacco-city.plovdiv2019.eu/. Осигурен е превод на български език, а присъствалите ще получат сертификат за участие в семинара.
Събитиeто е част от ключовия проект ФОРУМ 2019, на фондация „Пловдив 2019“, който включва серия от семинари и специализирани срещи с фокус проекта Пловдив – Европейска столица на културата 2019. Темите, които се представят и обсъждат, са тясно свързани с програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 и целят да стимулират професионални дискусии и обмен на опит и знания в сектора на културата и изкуствата в България.
Уеб сайт на проекта: http://tobacco-city.plovdiv2019.eu/
Повече за лектора:
Емануеле Курти е археолог и културен мениджър, завършил в Перуджа. През 1992 г. се премества в Лондон, където в продължение на 11 години работи за Университет и колеж Бърдбек, след което продължава в Университета Базиликата /Матера, Италия/. Специализирал в областта на романизацията на Италия, работил на терен в Помпей и Йордания, през последните години интересът му е насочен основно към политико-икономическите измерения на културното наследство и трансформирането на хуманитарните науки. Курти участва в разработването на нови подходи в прилагането и осмислянето на историческата памет в съвременното общество и участва активно в програми, посветени на културата, паметта и спасяването на идентичността на конкретни населени места. Работи по проекти, посветени на творческите и културни индустрии, дигиталната културата, политиката за отворени данни.