На три години лишаване от свобода бе осъден Атанас Ангелов. За това информираха от пресцентъра на Съдебната палата. Наказанието му е е наложено заради укрити 12 милиона фалшиви евро в язовир "Мечка" край Първомай, притежание на оръжие и търговия с наркотици. Румен Янков, вторият подсъдим по това дела се размина с условна присъда за три години и изпитателен срок от 4 години.
До присъдата се стигна, след като Окръжния съд в Пловдив одобри споразумение между Окръжна прокуратура и двамата подсъдими, с което те се признават за виновни по няколко обвинения.
42-годишния Атанас Ангелов, и 49-годишния Румен Янков, бяха обвинени за това, че като извършители и в съучастие, държали подправени парични значи в големи количества, като знаели, че са подправени – престъпление по чл. 244, ал.2, във връзка с чл.20, ал.2 от Наказателния кодекс, и за това, че като извършители и в съучастие са пазили материали, представляващи заготовки за неистински банкноти от 500 евро, за които са знаели, че са предназначени за подправка на парични знаци – престъпление по чл. 246, ал. 3 от Наказателния кодекс.
Атанас Ангелов е съден и по още три обвинения - за държане с цел разпространение на високорискови наркотични вещества – престъпление по чл. 354а ар. 1 от НК, за държане на огнестрелни оръжия и боеприпаси, без надлежно разрешение – престъпление по чл. 339, ал.2, във връзка с ал. 1 от НК, както и за държане на ловна пушка и боеприпаси, като не е взел необходимите мерки за сигурност – престъпление по чл.338 ал.1 от НК.
Двамата обвиняеми живеели в съседство в гр. Първомай, познавали се от много години. Един ден обвиняемият Атанас съобщил на обвиняемия Румен, че в гаража си в гр. Първомай държал запечатани кашони, оставени там от неустановено по делото лице. Двамата отворили кашоните и установили, че съдържат листове с отпечатани върху тях купюри на банкноти с номинал по 500 евро – по шест броя на лист.
На 26 октомври 2016 г. Румен Янков казал на Атанас, че негов познат проявявал интерес към неистинските банкноти, тъй като имал пазар за продажбата им. На 27 октомври 2016 г. Атанас натоварил в лекия си автомобил, марка „Мицубиши“ кашоните, съдържащи листове с отпечатаните върху тях по 6 броя купюри на банкноти по 500 евро – общо 3941 броя, както и неистински банкноти с номинал по 500 евро всяка – общо 1116 броя. В таванското помещение на къщата си в с. Татарево, Атанас скрил полиетиленов чувал с още 405 листа-заготовки за изготвяне на неистински парични знаци. Той се договорил с Румен да се срещнат в местността „Сухата чешма“ край с. Татарево, общ. Първомай, за да отчуждят посочените по-горе неистински банкноти и заготовки. Понеже сделката не се осъществила, двамата обвиняеми отишли с лекия автомобил „Мицубиши“ до язовир „Мечка“, в землището на с. Новаково, обл. Пловдив, където същия ден изхвърлили във водата описаните по горе неистински банкноти и заготовки.
На 31 октомври 2017 г. служители на МВР и водолази извадили от водите на язовира пет чувала, съдържащи 1116 броя неистински банкноти с номинал от по 500 евро и 3 941 броя листове с отпечатани такива купюри, представляващи заготовки за изготвяне на неистински банкноти. Вещите били мокри, заради което се наложило изсушаването им в сградата на отдел „Криминална полиция“ към ОД на МВР-Пловдив.
Атанас Ангелов се занимавал със земеделие, а Румен Янков преди държал автосервиз. Решили обаче да направят сериозен удар.