Успешно и при голям интерес премина проектът „Усети града – подготовка на водачи и реализиране на интерактивен маршрут”, финансиран от Община Пловдив, Дирекция „Култура и културно наследство”. Организатори са Асоциация за култура, етнология и антропология „Медиатор” с партньори Философско-исторически факултет на ПУ „Паисий Хилендарски” и Национален център за рехабилитация на слепи – Пловдив.
Над 60 човека взеха участие в три отворени и безплатни интерактивни маршрута „Усети града“ през този месец, последният от които беше на 18 юни 2017.
Водачи в тях бяха 16 младежи, предварително подготвени в тридневното Обучение за водачи в интерактивен маршрут „Усети града”. Чрез умения за ориентация в градска среда те успяха да интерпретират културното наследство на Пловдив и по сетивен начин да го представят на зрящи и незрящи.
Интерактивните маршрути се преминават от най-малко двама души, един е в ролята на водач, а другият е воден със затворени очи. Водените могат да бъдат както зрящи, така и незрящи и да предизвикат сетивата си. С помощта на пътеводител водачът насочва и представя по сетивен начин културното наследство на Пловдив.
Участниците в проекта бяха наградени от организаторите със сертификати за успешно проведените маршрути и се предвижда съвместната им работа да продължи.
От сдружение „Медиатор“ обмислят нови маршрути в Пловдив и други градове в страната. Следващата инициатива на екипа ще бъде във Варна – Европейска младежка столица 2017, където през септември ще се проведе Интерактивна работилница за културно наследство „Усети града“.
За следващи организирани маршрути в Пловдив следете страницата на АКЕА „Медиатор“ във facebook или сайта на Интерактивен маршрут „Усети града“.
Инициативата в Пловдив бе продължение на научно-приложен проект „Усети града”, реализиран през 2014 г. от екипа на АКЕА „Медиатор” и студенти и преподаватели от специалностите „Етнология“ и „Социална антропология“ към Философско-историческия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“.