Наполеон е казал: Географията и присъда. Това важи и за България, каза проф. Иво Христов по  време на своята лекция на тема:Основните геополитически тендинции, актьори и сценария, рискове и хоризонти" по време форума “Геополитическата карта на Евразия - рискове и хоризонти“. проф. Иво Христов. Събитието се състоя в хотел "Санкт Петербург". То бе организирана от гражданското сдружение „Смисли” и в нея се включиха още д-р Пламен Пасков, д-р Малек Насер и докторантът Галин Дурев . Проф Иво Христов показа картата на Евразия и поясни, че в това голямо пространство  са концентрирани над две трети от населението на света и световните ресурси и богатства. В двата му края се събират два важни центъра – Европа и Китай. Депутатът от БСП  очерта важните зони от геополитическа точка-  Китай, Индия, Ирак, Сирия, Ливан, Израел, Йордания и обясни, че най-важната ценност на този регион е разположението. Той припомни и думите и бившия президент на САЩ Ал Гор:Проблемът на арабите е, че техните държави са върху нашия претлол.

 

" През територията на някогашната Голяма Сирия преминават най-важните потоци от дълбока древност до наши дни. Тук са възможни три основни магистрални подходи- Северният поток минава през Мала Азия, Централна Азия и стига до Пекин и днешния Изток. Вторият – средният , се движи през Алепо в Сирия, през Иран, Индийския океан и стига до далечния Изток. Третият - най-южният поток, минава през Египет, Червено море, заобикаля Йемен и се движи към източна посока. Съществува  и четвърти транспортен коридор- Северният, където се движат пътищата от Балканите, който преминава през Сирия, за да стигат до днешен Йемен.

Защо този регион е толкова важеен? Който контролира ядрото на Евразия с всички негови човешки и природни ресурси и създаде военна и икономическа система, той ще е в състояние да контролира целия свят. Основната задача на Америка да не допусне нито една сила да доминира в този голям остров. До 1945 година европейски сили са тези, които контролират световната геополитика. Краят на Втората световна война изведе САЩ като първостепенна политическа и военна сила.

След разпадането на СССР има следната ситуация- световният доминант САЩ продължава да е такъв,той представлява 3% от населението на Земята и консумира около 40% от съвкупния обществен продукт. Базира се на два мощни стълба- мащабен  контрол върху цялата геополитическа периферия и създаването на такъв икономически механизъм, който да бъде впрегнат за развитието на техническия процес. В момента САЩ се стремят към такава система, при която няма да има нужда от хора, а ще бъдат заменени от роботи. В областта на генетиката, роботиката и космическата сфера САЩ ще имат тотално превъзходство., обясни проф. Христов

Пред присъстващите той разви за контролирания хаос, осъществяван от Съединените американски щати.  "Когато нямаш ресурс за тотален контрол върху дадена територия , целта е да я направиш достатъчно неуправляема за твоя противник и управляема за теб самия. Тази технология минава през човешки животи. Така се случва в Сирия, Югославия , Централна Азия, Задкавказието, Афганистан. Целта е на територията на този масив да не бъде създаден геополитически хегемон- военен или икономически, който да създаде опасност за САЩ. А потенциалнтите опасности пред САЩ са Китай и опита на Русия да възвърне своя статут на глобална сила за този регион.  Затова и Китай  стана най- голямата работилница на Америка.Изведнъж станаха актуални въпросите за копринения път и интергацията . Три са каналите – през Русия, през Централна Азия- Иран , Турция, България и Европа и Южния- през Сирия и Африка. 

Какво прави Руската федерация в тази ситуация? Или ще бъде засмукана от китайското икономическо чудо , или трябва да запази собствената си геополитическа роля.  От Русия е откъсната най-важната й територия – Украйна, която има  с 45 млн. души руско население. Който контролира територията й, контролира и геополитическите потоците от Запад на Изток към Централна Азия, Япония и Катай , Северните потоци от Скандинавия през Черно море към Близкия Изток. Който контролира Украйна и разположи военна техника в Харков например, означава, че поставя под обстрел руския централен район.

Днешна Русия се намира в тежко състояние. Моделът на президента Владимир Путин е ефикасен, за да спре разпада на страната, но нежизненоспособен да осигури икономическо развитие. За да оцелее  и се развива успешно Русия , трябва да има икономически ръст от 7 до 10% годишно. Необходима е рязка промяна на икономическия, социалния и политическия модел в страната", каза проф. Христов. Той добави, че през есента се очертава да се случат интересни политически събития в очакване на независимостта, която кюрдите в Ирак се готвят да обявят от централната власт в страната. Това ще създаде големи проблеми освен на Ирак, но и на всички съседни държави. Турция, Иран и Сирия. На Балканския полуостров можело да се очакват проблеми от албанците, които не крият своите намерения да се обединят в една държава, кето заплашва стабилността в региона.

Д-р Пламен Пасков: Деиндустриализация, депопулация, денационализация, дерационализация и дехуманизиация - „5-те де” на модерната колонизация
Д-р Пламен Пасков постави акцент върху различните интереси на континенталните цивилизации и морските цивилизации. Първите се стремят към достъп до топлите морета, а вторите владеят важните проливи и чрез контрола върху тях реализират целта си – да подчиняват и да владеят континенталните народи, с други думи да колонизират територии. В мултимедийна презентация лекторът представи „5-те де” на модерната колонизация: деиндустриализация, депопулация, денационализация, дерационализация и дехуманизиация. „Първото е символ-верую, задължителен и неотменен инструмент на всяка колония на англосаксонския модел, прилага още от Древен Рим. В колонията се добиват само суровини, на колонията не е позволено високотехнологично производство”, обясни д-р Пасков. Той се спря на  ролята на медиите и образователната система в  дерационализацията, чиято цел е невъзможността хората да си обяснят процесите. По думите му, малка и слаба България за Запада означа запазване на статута на Турция като регионален изпълнител на англосаксонската политика. „Гледната точка на Русия за нас е била винаги Санстефанска България, а гледната точка на Запада – България от Берлинския конгрес”, подчерта анализаторът.
Галин Дурев, докторант: Теорията за управляемия хаос неизменно води до въоръжени сблъсъци  
В лекцията си докторантът Галин Дурев обясни конкретно как се прилага теорията за контролирания хаос, създадена в американските тинк-танкове, и изясни как Русия отговаря на прилагането й в територии от бившия СССР. „Обществен и категоричен факт е, че хегемонията на САЩ в момента е безпрецедентна, няма друга световна сила, която да доминира по този начин”, посочи докторантът по политически науки. Той обясни, че с теорията на контролирания хаос се постига обезличаване на националните култури, разрушаване на образованието, подмяна на националните елити и символи на държавата. Целта е дебалансиране на страни или цели региони, като неизменно води до въоръжени конфликти, а те винаги са свързани с много жертви. Младият Галин Дурев нарече теорията за управляеми хаос „оръжие за масово поразяване”. За да бъде успешно приложена някъде,  е необходимо наличие на геополитически възел, който се характеризира с висок конфликтен потенциал и в даден момент играе ролята на „спусък”, стана ясно от изложението му. „Такива геополитически възли „ограждат” Русия”, посочи Галин Дурев, очертавайки ги на картата. Той обясни, че Средна Азия е геополитически възел, който, за щастие, Русия успя да усмири и към момента е относително спокоен. В Кавказ, другият геополитически възел, Русия устоя определено положение на баланс, но той е в латентно състояние. Южна Осетия, според анализаторът, е плацдарм за руското влияние в Задкавказието и първата защита на новите геополитически претенции на Русия след промените. „Украйна е отделен геополитически възел – държава с мултиетническо население, с различни религии, през територията й минава геополитически разлом. Съдбата й беше предречена от Бжежински и Хънтингтън”, поясни лекторът. Той направи аналогия с Южна Осетия и допълни, че Русия гледа на постсъветското пространство като зона за лично влияние. „Русия реагира като всяка голяма държава, за да защити своите стратегически интереси”,изтъкна той. По думите му, в Украйна руската държава действа реципрочно на американския модел за управляем хаос, изхождайки от разбирането, че в геополитиката няма вакуум. „Руската федерация в момента е ангажирана с конфликта в Сирия и няма потенциал за участие в още един”, допълни тезата си докторантът Галин Дурев.

Д-р Малек Насер: Търговските пътища и газовите находища са причина за войната в Сирия
В своята лекция д-р Малек Насер,който оглавява Организацията на сирийците в Пловдив, подчерта, че историята ще докаже какво  чудовищно нещо е теорията за управляемия хаос. Той разви тезата, че контролът върху търговските пътища и газовите находища в Близкия Изток са причина за войната в Сирия. „Като гледаме разрухата, терористичните актове, въоръжените групировки в Близкия Изток си задаваме въпроса кой стои зад тези действия, който осигурява логистиката. Терористите са събрани от много държави, някой ги обучава и праща на военното поле, което се разпространява на територия по-голяма от Балканите. Те се бият с модерно оръжие и танкове, знаят кога и какви обекти да атакуват”, описа терористите д-р Насер. Той се върна в началото на „износ на демокрация” и свалянето на диктаторските режими: „Американците искаха да я наложат по насилствен начин и започнаха през 2003 година със свалянето на Саддам Хюсеин в Ирак и организираните от тях "цветни революции" в Либия, Египет, Тунис, Сирия и др.”. Той не отрече диктаторския характер на ръководителите на посочените страни, но изтъкна ролята им в изграждането на държавност с амбиции за развитие. По думите му, вакуумът от свалянето на светските режими е бил запълнен със джихидисти и ислямисти, обединени в ИДИЛ, мотивирани от идеята за джихад и парите, които ежедневно получават. Според него, интересът на САЩ е продиктуван от алчността за повече власт и господство над света. Създаването на терористичните организации е план Б на щатите след претърпените загуби в Ирак. Той припомни, че Сирия е последна крепост на Русия, а руснаците знаят, че, ако този тероризъм завладее региона, ще дойде и на тяхна територия. „И затова се намесиха във военния конфликт, което предизвика конфронтация между тях и американците”, анализира д-р Насер. Според него изходът от тази война е само един, но до него може да се стигне по два начина - бърз и бавен. „Всичко зависи от това още колко дълго време съседните държави и Америка ще продължат да подкрепят и финансират терористите”, каза лекторът и даде примери за удари срещу сирийските сили винаги, когато са на крачка от победата срещу ислямските терористи. „Тази война е мъчителна и продължителна за Сирия, Ирак и съюзниците, които плащат висока цена. Добрата новина е, че тази война ще приключи с победа на Сирия и Ирак и техните съюзници", прогнозира д-р Насер.