„Бурна имитация на дейност при фактическо бездействие. Така работи парламентът!”, каза народният представител от „БСП за България” и водач на листата от гражданската квота в Пловдив проф. Иво Христов. Той се срещна с избиратели снощи в изпълнение на ангажимента си за регулярни разговори с хората от инициативата „Кога, ако не сега? Кой, ако не ние?”.  „Управляващите нямат подготвени законопроекти, но не дават и законите на БСП да бъдат разглеждани в специализираните комисии”, обясни депутатът блокажa на законодателната институция. Затова няма нито един закон, който да е гласуван, с изключение на този за т.нар. безналични плащания. „За експертите това решение е индикатор, че в държавата няма пари”, изтъкна проф. Христов. По думите му България става страната с най-рестриктивния режим на разплащания.
По отношение на реформите, той заяви, че такива няма да има, защото властимащите нямат интерес от тях. Той бе категоричен, че  съдебната реформа не опира до фиксацията на една извънпарламентарна партия за изваждане на прокуратурата от системата. „Тя е много по-сериозна, защото касае съда, който трябва да даде крайния резултат, както и МВР, което e под всякаква критика с ниската си ефективност”, подчерта професорът по социология на правото. Причините за ниския коефициент на полезно действие той вижда в отрицателната селекция на кадри. „Некомпетентност и злонамереност” – така описа администрацията, което, по думите му, се е превърнала в хранилка  за партийни кадри. „Корупцията е основен проблем, основен механизъм за възпроизвеждане на администрацията, а това е една от причините да не сме в Шенген”, посочи народният представител от левицата.
„В навечерието сме на поредното национално предателство.”, предупреди геополитическият анализатор. То ще се реализира с подписването на договора за добросъседство на 2 август, Илинден. Неговите опасения са, че  с ниското си ниво българската дипломация ще загърби фундаменталните национални интереси. Затова на петъчния парламентарен контрол проф. Христов ще пита министър Захариева имат ли намерения да прекрачат демаркационните линии - език и националност. „Прекрачването им означава национално предателство. ”, категоричен бе той и допълни - „Има въпроси, които не подлежат на никакви компромиси”. Той препоръча на нашите политици да се учат от гръцката дипломация.
По настояване на аудиторията проф. Христов направи кратък обзор на геополитическата ситуация. Гърция и Турция ще бъдат главен разпределител на 30 милиарда кубика руски газ. Южната ни съседка под никаква форма няма да приеме независим Кюрдистан. Той не смята, че мащабната координирана акция по заливане на Европа с мигранти ще се повтори. Във връзка с оградата на българо-турската граница коментира така „Плашещият въпрос не е дали има дупки в оградата, а, че имаме дупка в демографията” и завърши с реторичния въпрос „Колко може да бъде посредник Борисов, щом Турция ще достигне 100 милиона население, а българите ще станем 3 милиона?”.