70% от българите получават под средната заплата. Това заяви председателят на КНСБ Пламен Димитров пред БНТ.
Според неговите данни само 30% от работещите българи получава заплата над 1 000 лв. Това е причината и да продължава емиграцията. В този контекст председателят на синдикатите заяви, че КНСБ ще настоява за по-висока стартова заплата на хората с висше образование.
По думите на Димитров основният индикатор трябва да е реалната работна заплата и как тя се осреднява през националната статистика. Минималната работна заплата трябва да се съотнася около 50% от сумата, която реално получаваме като средна величина.
Синдикалният лидер добави, че е важно да се направят промени по въпроса в реални срокове. Той призова да не отричаме минималната заплата. Тя трябва да бъде обвързана спрямо средното възнаграждение. След това вече ще е възможно минималната заплата да мине по сектори, икономически дейности и категории.
Димитров отбеляза и че през изминалата година заплатите у нас са се повишили с около 10%. Разликата между заплатите в столицата и другите градове остава голяма - около 250 лв, сочат данни на КНСБ. Според Димитров увеличаването на заплатите налага договарянето на минималните осигурителни доходи, което беше замразено от бизнеса преди 2 години.