Във връзка с провеждащото се на територията на България многонационално учение „Saber Guardian – 2017“ на НАТО, УМБАЛ „Свети Георги“ е избрана за болница, в която да се извършват лечебно-диагностични дейности на пострадали при учението военнослужещи.

Първата пловдивска университетска болница отговаря на всички изисквания на военните: разполага с клинични звена, които отговорят на най-високото трето ниво на компетентност – както по отношение на подготвеността на служителите си, така и заради модерното медицинско оборудване. УМБАЛ „Свети Георги“ има и добре поддържана и осветена хеликоптерна площадка.

В началото на миналата седмица в болницата е сформиран оперативен щаб, който включва началника на отдел „Управление на системи за сигурност“ доц. д-р Златин Киряков, началника на Спешно приемно отделение д-р Кирил Атлиев, началниците на Първа клиника по хирургия, проф. д-р Божидар Хаджиев, и Втора клиника по хирургия, проф. д-р Ангел Учиков. Щабът в болницата ще функционира докато трае и самото многонационално учение „Saber Guardian – 2017“.

Наред с обезпечаването на лечебно-диагностичния процес на пострадали военнослужещи, болницата ще се включи и в някои от ученията, като в близките дни предстоят няколко тренировъчни полета до хеликоптерната площадка на УМБАЛ „Свети Георги“.

Транспортирането на 15 юли на чуждестранен военнослужещ до Спешно приемно отделение на УМБАЛ „Свети Георги“ е част от споразумението за оказване на медицинска помощ на участниците в многонационалното учение. Организацията на транспортирането на този пациент показва отличната колаборация между болницата, ОД МВР и Центъра за спешна медицинска помощ. На 15 юли, събота, между 13:00 и 14:00 ч. военнослужещият е докаран до хеликоптерната площадка на УМБАЛ „Свети Георги“ с транспортен хеликоптер, откъдето с линейка е превозен до Спешно приемно отделение на болницата като полицейски екипи са били ангажирани с осигуряване на безопасното придвижване на линейката.


„Saber Guardian 2017“

Най-голямото многонационално учение в Черноморския регион „Saber Guardian 2017“ се провежда в периода от 11 до 20 юли на територията на България, Унгария и Румъния. Учението се ръководи от Командването на Сухопътните войски на САЩ в Европа и в него ще участват около 25 000 военнослужещи от 23 съюзнически и партньорски държави. Ученията от серията „Saber Guardian“ са многонационални и се провеждат ежегодно от 2013 г. в Черноморския регион като част от Програмата за съвместно обучение на Европейското командване на Въоръжените сили на САЩ (USEUCOM), съобщиха от Министерството на отбраната. През 2017 г. Saber Guardian ще бъде най-мащабното учение в сравнение с проведените досега. Целта е да се повиши оперативната съвместимост на страните-участници и да се демонстрира решителност и готовност за действие в подкрепа на сигурността и стабилността в Черноморския регион. Българските въоръжени сили ще участват в многонационалното учение Saber Guardian – 2017 с около 4000 души от състава на Съвместното командване на силите, видовете въоръжени сили и техните подчинени формирования, Служба „Военна полиция“, Военномедицинска академия, дирекции от Щаба на отбраната и Министерството на отбраната и други специализирани държавни структури.

В рамките на учението на територията на нашата страна ще се проведат: учение на силите за специални операции Black Swan -2017, въздушно-десантно учение Swift Response – 2017; тактическо учение с бойни стрелби Eagle Sentinel – 2017, учение на военни формирования на Сухопътните войски Peace Sentinel – 2017 и тактическо учение на формирования за противовъздушна отбрана и авиационни формирования Shabla – 2017.