През 1885 година един възкръснал народ взе съдбата си в свои ръце и заличи границите, начертани от великите сили. Берлинският конгрес остави половин България под властта на султана. Съединението поправи тази историческа несправедливост.
Това заяви в тържественото си слово по повод 132-ата годишнина от Съединението на Княжество България и Източна Румелия президентът Румен Радев. На церемонията пред паметника на Съединението присъстваха вицепрезидентът Илиан Йотова, вицепремиерът Валери Симеонов, областният управител Здравко Димитров, кметът Иван Тотев, митрополит Николай, менистри, депутати, общински съветници, много граждани.
„Националното обединение и чистата и свята република са свещените идеали на Апостола, които 20 век не сбъдна. Съединението е първият бляскав, успешен епизод по трънливия път на модерна България. То продължава и днес да ни учудва и да търсим истината как може само на 7-ата година от свободата българите да се окажат по-зрели, отколкото сме днес, способни да постигат национална цел с един почти безкръвен акт.
В единението е отговорът. С тази дума мнозина спекулират, а вътрешната корист я разяжда отвътре. Затова днес страдаме от разединение и липса на вяра. Нихилизмът не е изход. Изходът е в преоткриването на този стар урок от 1885 година, в гражданската преоценка на всеки един от нас, в личната отговорност, в нашия личен пример”, посочи държавният глава. „Днес по празниците не ни трябват толкова възхвали. Разум ни трябва и почит към смелите, които плащат цената на малодушните. Поклон пред делото им. Да живее свободна и единна България!”, завърши президентът. В речта си кметът на Пловдив Тотев припомни подвига на пловдивчани и всички родолюбци, осъществили Съединението и призова съвременните българи да пазят и следват техните идеали. На последвалата тържествена проверка бяха изтъкнати заслугите на героити, осъществили този героичен акт. Паметникът на Съединението беше отрупан с венци и цвета, а красива заря-проверка ознаменува почитта и гордостта на съвременните българи към святото дело на дедите им.